Yaşam

Alerjisi Olanlar İçin 5 Adımda Temizlik Önerileri!

Alerjisi Olanlar İçin 5 Adımda Temizlik Önerileri! Dünya nüfusunun büyük kısmını etkileyen alerjisi olanlar için ev temizliği gerçek anlamda bir kabus haline gelebilir.

Alerjisi Olanlar İçin 5 Adımda Temizlik Önerileri! Dünya genelinde alerjisi olanlar için ev temizliği son derece önemlidir. Astım ve benzer alerjik hastalıkların yol açtığı birçok durum, genetik sorunlara neden olabilir. Ev temizliği gibi çok sayıda farklı konuda çözüm bulmak gerektiğinde gerçek anlamda bir kamuflajla temizliğe girişilmesi gerekebilir. Özellikle maske ve eldiven kullanmak vazgeçilmez olacaktır. Ev temizliği için alerjinizi tetikleyecek durumlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Nevresimleri Değiştirin

Gerçekten çok zor olabilen alerjisi olanlar için temizlik için ilk şart nevresim temizliğidir. Nevresimlerin temizlenmesi gerektiğinde haftada en az 1 kere yıkanması gerekir. Ayrıca nevresimin %100 pamuk olmasına dikkat edilmesi de oldukça önemlidir.

Yün ve Peluştan Uzak Durun

Yün ve peluş gibi toz çeken malzemelerin kullanıldığı eşyaların tercih edilmemesi gerekir. Özellikle yatak odası gibi alanlarda bu malzemelerden uzak durulması uygun olacaktır. Bu isimler tozu kaldırmakla birlikte son derece zararlı olabilir. Burnunuz ve ağzınıza kaçarak alerjinizin artmasına neden olacaktır.

Halılardan Uzak Durun

Alerjisi olanlar için hijyen kıyafet seçiminde bile önemlidir. Bu yüzden polyester gibi malzemelerin tercih edilmemesi, yünlü kıyafetlerden uzak durulması sen derece önemlidir. Yatak odasında da halı kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Halı temizliği konusunda bilgi almak istediğinizde halı yıkama firmalarından destek alabilirsiniz. Ancak halı kullanmayı tamamen bırakmanız çok daha iyi bir seçim olabilir.

Nem Oranını Düşürün

Bulunduğunuz ortamdaki nem oranını düşürmeniz son derece önemlidir. Bu yüzden nem cihazı tercih edebilirsiniz. Ayrıca çok kuru ortamlardan da kaçınmanız gerekecektir. Klima gibi cihazların bulunduğu odalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden nem dengesini iyi ayarlamak önemlidir.

Evinizi Havalandırın

İşe evi havalandırmakla başlayabilirsiniz. Ancak dışarda uçuşan polenler varsa tabi ki açmayın. Polenlerin çok olduğu bir yerde yaşıyorsanız tek yapmanız gereken camınıza bir sineklik taktırmanız gerekecektir. Sineklik kullanarak bu maddelerin ortama girmesini önleyebilirsiniz. Alerjisi olanların temizlik yapması genelde tercih edilen bir durum değildir. Ancak bu şartsa mutlaka maske takılmasının tercih edilmesi gerekecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu