Yaşam

Aşırı Spor Yapmak Göğüsleri Küçültür Mü?

Aşırı Spor Yapmak Göğüsleri Küçültür Mü? Dikkatli bakıldığında farklı spor türleri ile uğraşan kadınlarda zamanla göğüste küçülme durumu sıklıkla yaşanır.

Aşırı spor yapmak göğüsleri küçültür mü diye araştırıldığından sporun bu durum üzerinde etkisi olduğu görülecektir. Tüm dünyada karşılaşılan bu küçülme normal olarak kabul edilir. Hangi alanda olursa olsun fazla spor göğüsleri eritici etkiye sahiptir. Özellikle ağır sporlar ile ilgilenen kadınlarda bu durum daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Spor yapmak vücut sağlığı ve kondisyon, motivasyon açısından gerekli olsa da bunu yaparken aşırıya kaçmak fiziksel görünümde istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle günlük sporlarda abartmamak her zaman idealdir. Spor sürecinde bakım ihmal edilmemeli ve mutlaka doğru sütyen kullanılmalıdır. Bu sayede sonuç daha güzel ve istenen düzeyde olacaktır.

Aşırı Spor Göğüsleri Neden Küçültür?

Temel olarak incelendiğinde sporun göğüs küçültmesi altında yatan iki neden vardır. Bunlardan birincisi meme yapısıdır. Bu yapıda bulunan yağ dokuları spor sırasında erimeye dönüşür. Vücutta yeteri miktarda şeker olmadığında ikincil depo olarak yap kullanılır ve bu nedenle vücuttaki yağ depoları erimeye başlar. Memelerdeki yağ deposu da kullanılan bölümler arasında yer alır. Spor yaparak yağ dokusu parçalandığından zaman içerisinde sporla birlikte memede küçülme durumu yaşanabilir.

Küçülmenin diğer bir nedeni ise spor sırasında ortaya çıkan olumsuz durum olarak görülebilir. Pek çok kadında büyük meme yapısı dezavantaj olarak görülür ve spor sırasında darbe alma olasılığı daha fazladır. Kulüp seçiciliği olarak da ifade edilen bu durum doğal yöntemlerle ya da tıbbi müdahale ile göğüste küçülmeyi beraberinde getirir. Fitness, tenis ve golf gibi sporlarda doğal yollarla göğüs küçülmesi daha yaygındır.

Spor Yapan Kadınlarda Göğüs Küçülmesi

Spor yapan kadınlarda göğüs küçülmesi genellikle yağ yakımı nedeniyle olur. Bu duruma çözüm olarak ise spor için harcanan süreye ve spor türüne dikkat etmek gerekir. Sürekli ağır sporlarla uğraşan kadınlarda göğüs küçülmesi kaçınılmaz olacaktır. Eğer bu tür sporlar aktivite olarak yapılıyorsa daha hafif, düşük tempolu  ve çok fazla yorucu olmayan spor türleri tercih edilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu