Hamilelik

Bebeğin Daha Uzun Süre Emmesi İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğin Daha Uzun Süre Emmesi İçin Neler Yapılabilir? Bazı dönemlerde bebeğinizle emzirme problemleri yaşayabilirsiniz. Bu problemlerin önüne geçmek için yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bebeğin daha uzun süre emmesi için neler yapılmalı? sorusu bebeğini emzirirken problem yaşayan annelerin yanıtını merakla beklediği bir sorudur. Emzirme problemleri anneleri oldukça endişelendiren bir konudur. Bebekler bazı dönemlerde bazı sebeplerde emmek istemeyebilir. Peki, nasıl daha uzun süre bebeğinizi emzirebilirsiniz? Bunun için ne yapmalısınız? İlk olarak bilmeniz gereken şey eğer bebeğiniz emmek istemiyorsa onu asla zorlamamalısınız. Bebeği zorlamak, problemin kalıcı hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Bebeklerin emmek istememesi, annelerin oldukça karşılaştıkları bir sorundur. Bu sorunun nedenleri bebeklerin kaçıncı ayda olduklarına göre değişmektedir. Eğer bu sorunun önüne geçmek istiyorsanız öncelikle sorunun sebebini bulmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin beslenme düzenini kontrol altına almak ilk yapmanız gereken şeylerden biridir.

Bebekler Neden Emmek İstemez?

Bebekleri emmek istemeyen anneler “bebekler neden emmez?” sorusuna yanıt arıyor. Bunun birçok sebebi olabilir. Genellikle geçici olan bu durum kalıcı hale geldiyse, bebeğiniz aç olsa da beslenemiyor ve gelişemiyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bebeklerin memeyi reddetme sebepleri arasında en yaygın olanları şunlardır; burun tıkanıklığı, yanlış emzirme pozisyonu, ağız içerisinde gelişen bir rahatsızlık, ateş, vücuttaki enfeksiyonlar.

Bebeğin Uzun Süre Emmesi İçin Yapılması Gerekenler

Eğer bebeğinizin emmek istememesi bir hastalık yüzünden değil ise önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. İşte uzun süreli emzirme için yapılması gerekenler;

  • Eğer ek gıdaya başladığınız dönemde bu sorunu yaşıyorsanız ek gıda ile aşırı besleme yapıyor olabilirsiniz. Ana öğün olarak anne sütü vermeli ve bebeğinizin bu döneme alışmasını sağlamalısınız.
  • Eğer bebeğiniz altı aydan büyükse ve sık sık ama az emziriyorsanız, emzirme saatlerini uzatmak bebeğiniz daha uzun süre aç kalacağı için uzun süre emmesini sağlayacaktır.
  • Bebeğiniz yeni doğmamışsa ve uyuyorsa emzirme saati geldiği için uyandırıp emzirmek doğru değildir. Zaten acıktığında sizden bunu isteyecektir ve bu şekilde de daha uzun süre emecektir.
  • Annelerin yedikleri sütlerine yansımaktadır. Sütün kokusu ve tadı da bebeğin emmesini etkiyebilir. Bu yüzden anneler yediklerine dikkat etmelidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu