Sağlık

Burun Eti Büyümesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun Eti Büyümesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Burun eti büyümesi yaşayan kişilerin yaşam kaliteleri zor olmaktadır. Genel olarak nefes alıp vermeleri çok zor olmaktadır. Bu nedenle burun eti büyümesi hakkında bilinmesi gerekenler yazısını yazmak zorunda kaldık.

Burun Eti Büyümesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Bazı kişilerde burun eti büyümesi diğer adıyla Konka olarak bilinen et, burnun 2 cm kadar arka kısmında yer alıp alınan havayı filtre edip ve ısıtan herkeste bulunan bir doku olmaktadır. Geniz eti burnun 10 cm gerisinde genel olarak çocuklarda bulunan et fazlalık nedeniyle burundan nefes almayı zorlayan bir dokudur. Herkeste bulunan bu burun eti 3 kısımda yorumlanır. Bunlar orta, üst ve alt burun etleridir. Bu doku birçok insanda alerjik hastalıklar nedeniyle çok daha büyük olmaktadır. Alerjik hastalarda bu doku büyüme göstererek kişinin nefes almasını zorlamaktadır.

Diğer bir konka yani burun eti büyümesi burun kemiğinin yani ters burun eti büyümesi burunda bulunan kıkırdak dokusunun eğri olmasıdır. Bu durumda kişi devamlı olarak sol tarafından nefes alabilmektedir. Bu nedenle sol tarafta yer alan burun eti devamlı büyüme yaparak sol yandan da nefes alıp vermesi zorlaşacaktır. Bu nedenle burun içinde bulunan eğriliği ve kıkırdak dokusunu düzeltmek gereklidir. Hasta ameliyata girdiği zaman yani aynı seans içerisinde burun eti lazer yardımıyla düzeltilmesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra hasta kişi rahat nefes alıp vermektedir.

Alerjik hastalarda bu durum değişmektedir. Burun eti iki tarafta da büyüme yaptığı için burun kıkırdak dokusu eğri olduğundan kıkırdak dokusuna el değmeden burun etlerinde küçültme yapılır.

Burun Eti Büyümesi Nasıl Fark Edilir?

Kişilerde burun eti büyümesinde birçok belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunların başında burun tıkanıklığı olmaktadır. Diğer belirtilerde burundan hava alma zorlaştığı için kişi hava almayı ağızdan yapmaktadır. Ağızdan alınan nefes nedeniyle ağızda koku, boğazda kuruluk ve boğaz enfeksiyonları ortaya çıkar. Boğaz enfeksiyonları nedeniyle sabahları yorgun kalkma, kronik farenjit ve sinüzit gibi belirtiler meydana gelir.

Burun Eti Tedavisi

Burun eti tedavisinde il olarak burun spreyleri, burun yıkamaları yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi olumlu sonuçlar vermektedir. Genel olarak ilaç tedavisi önerilmekte bu öneri olumlu sonuçlar vermektedir. Fakat bu yöntem bazı hastalarda olumsuz olmaktadır, bunun için burun eti küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Yapılan cerrahi müdahale sonucu çok hasta olumlu yanıt almaktadır. Fakat kişide sinüzit gibi hastalık var ise burun eti tekrar büyüme göstermektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu