Güzellik

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir? Cilt, bakım amaçlı her gün yapılan hatalar sonucunda yorulmaktadır. Mükemmel bir cilde sahip olmayı herkes istemektedir. Cilt için yapılan basit hataların cildi temizlemesi yerine daha da yıprattığı ve kirlettiği görülüyor. Dikkat edilmesi gereken şey, cilt temizleyicinin içeriğinde neler olduğudur. Seçilen pahalı nemlendirici kremler, belki de içerikleri yönünden zararlı maddeler içermektedir.

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir? Cilt için içeriğinde kimyasal temel tabanlı az katkılı ürünler tercih edilmesi önerilmektedir. Kullanılan ürünün içeriğinde SD 40 ve izopropil alkol olmayan ürünlerin seçiminde özen gösterilmelidir. Yoksa, faydası olsun diyerek cilde sürülen her ürün, ya akne ya sivilce ya da kızarıklık gibi rahatsızlıklara yol açacaktır.

Lekelere Temas Etmemek

El ile lekelere temas etmemek, konunun uzmanlarının öncelikli tavsiyesidir. Zira daha büyük sorunlara ol açabileceği vurgusunda bulunuluyor. El teması ile ciltte oluşan sorunlu bölgedeki deri üstünden folikül çeperi yıkılmış olur. Bu da bakterilerin kolaylıkla cilde sızmasına ve daha büyük sorunlar çıkarmasına neden olacaktır. Cildin şişmemesi için de yüzde sülfür maskesi uygulanarak sorun kısmen çözülmektedir.

Kuru Ciltte Aşırı Nemlendirici Kullanımı

Ağır nemlendiricilerden, özellikle kuru bir cilde sahip olanların uzak durması gerekmektedir. Uzun kullanıldığında bu tür ürünler, cilt gözeneklerinde daha fazla tıkanıklığa neden olacaklardır. Nemlendirici kullanacak olan biri, en fazla bezelye büyüklüğündeki bir oranda krem kullanması yeterli olacaktır. Dikkate değer bir diğer durum ise hem ne yendiği hem de ne yenmesi gerektiğidir. Beslenmeye hem doğal hem de sağlıklı yağların eklenmesi de önemlidir. Avokado gibi meyvelerin yağ asit oranları fazladır. Bu tür besinler cildi parlatacaktır.

Güneş Işınlarına Dikkat

Güneş ışınları hem faydalı hem de zararlıdır. Cilt, güneş ışınlarına fazla maruz kalırsa çabuk yaşlanacaktır. Anı zamanda güneş ışınlarından korunmak için kullanılan ürünler, ciltte akne başta olmak üzere birçok sorunun çıkmasına neden olacaktır. Güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla titanyum ya da çinko içerikli ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler cildin nefes almasını sağlamaktadır ve cilt gözeneklerini tıkamamaktadır. Ayrıca makyajlı bir halde iken kesinlikle atılmaması şiddetle önerilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu