Yaşam

Buzdolabındaki Besinler Nasıl Doğru Saklanır?   

Buzdolabındaki Besinler Nasıl Doğru Saklanır?Evlerde bulunan buzdolaplarının içerisinde birçok çeşitte yiyecek ve içecek bulunur. Bunların dolaba yerleştirilmesinin nedeni hem daha uzun süre muhafaza etmek hem de bozulmasını engelleyerek sağlık açısından risklerini engellemektir.  Ancak gıdaların dolapta kalma süreleri açısından da her gıda değişik zaman için bekletilebilir. Örneğin yumurtaların uzun süre dolapta bekletilmemesi önemlidir. Aksi halde içi çürür. Süt, peynir gibi yiyecekler de kolay bozulabilen ve taze tüketilmesi gereken gıdalar olduğundan buna önem vermek gerekir.

Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Pazardan ya da marketten alınan sebzeler dolapta saklanırken poşet içinde bekletilmelidir. Yani dışarıdan gelen ve çürümeye neden olan maddeler için bir tabaka olması bakımından doğrudan dolap gözlerine koymamak ve poşet içinde saklamak gerekir. Bu şekilde uzun süre taze kalması da sağlanabilir. Örneğin salatalık, domates, pırasa, maydanoz benzeri yeşillikler poşetle birlikte muhafaza edilmelidir.

Süt Ve Süt Ürünleri Saklamak

Süt ve sütten üretilen kahvaltılık türleri, yoğurt gibi yiyeceklerin mutlaka ağzı kapalı şekilde saklanması gerekir. Peynir ürünleri ağzı kapalı olmadığında hem tadında değişme olabilir hem de sararma gibi durumlar görülebilir. Süt de aynı şekilde zaten taze tüketilmesi gereken bir içecek olduğundan böyle saklanmalıdır.  Eğer ağzı açık kalırsa bu durumda riskler de artar.

Et Ürünleri Nasıl Saklanır

Eğer çiğ, henüz pişmemiş etleri dolapta saklamak için ne yapmak gerekir diyorsanız bunu ne zaman pişireceğinize de bağlı olarak buzlukta bekletmek mantıklı olacaktır. Yani et kolay bozulan bir yiyecektir ve zehirlenmemek için üzerinde bakteri oluşmadan tüketilmesi gerekir. Örneğin gün içinde pişirilecekse buzluk yerine dolabın orta bölmesine kapalı şekilde konabilir. Sonra pişirilecekse de buzlukta bekletilmeli ve buzluktan alındıktan sonra bir daha buzluğa konmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu