Hamilelik

Gebelikte Sağlık Açısından Risk Faktörleri

Kadınlar için gebelik doğal bir durum olarak adlandırılır. Bu doğal süreç kendi akış içerisinde devam eder. Ancak kimi zaman devreye bir takım faktörler girer. Bu faktörler ile de doğal süreçte bozulmalar oluşmaya başlar. Bu durum riskli gebelik olarak adlandırılır. Riskli gebelik ile ilgili sorun yaşayanların mutlaka doktora başvurması gerekir. Anne adaylarının risk durumu devam ettiği süre boyunca doktor ile irtibat halinde olması anne ve bebek açısından son derece önemlidir.

Anneden Kaynaklı Faktörler

Riskli gebelikler, kimi zaman anneden kimi zaman da bebekten kaynaklı olabilir. Anneden kaynaklanan faktörler içerisinde annenin daha önceden taşıdığı hastalık durumları etkilidir. Bu etki ile gebelikte de olumsuz risk faktörleri ortaya çıkar.

Anneden kaynaklanan faktörler arasında annenin tansiyon hastası olması sık karşılaşılan bir durumdur. Anne gebelik öncesi tansiyon hastası ise; bu durum riskli gebelik yaşanacağının bir belirtisi olur. Ancak kimi zaman annede gebelik ile birlikte tansiyon problemi oluşur. Bu durumda da anne adayının iyi bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Anneden kaynaklanan riskler arasında, anne adayının alkol ve sigara kullanımı da söz konusudur. Anne adayı gebelik sürecinde de sigara ve alkol kullanmaya devam ederse; hem kendisinin hem de bebeğinin hayatını tehlikeye atmış olur.

Şeker hastalığı da risk faktörleri arasında değerlendirilir. Genellikle anne adaylarında hamilelik ile birlikte şeker de ortaya çıkar. Bu problemi yaşayan anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmesi, risk faktörünü ortadan kaldırma noktasında son derece önemlidir.

Bebekten Kaynaklı Faktörler

Anne ne kadar sağlıklı olursa olsun eğer bebekte bir problem durumu oluştuysa bu da riskli gebelik yaratır. Bebekten kaynaklı riskli gebelik genellikle bebekte gelişim geriliği olması sonucunda ortaya çıkar. Doktor kontrolünde bebeğin bakımına özen gösterilerek, bebek için önlem alınmaya çalışılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu