Sağlık

Çift Rahim Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Çift Rahim Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Kız bebeklerin gelişimi öncelikle rahimden başlar fakat bazı durumlarda kız çocukları çift rahimle de doğabilmektedir.

Çift Rahim Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Çift rahim her on kadından birinde görülebilecek durumlardan birisidir. Özellikle kız bebeklerin açısından normal olarak rahim oluşumları zamanında yumurtalık tüpleri bir açıdan birleşmez ve bu durumda da ortaya çift rahim durumu oluşur. Çift rahim de tek bir rahim değil aunı zamanda iki tane rahim ağzı oluşabilmektedir. Çift rahim durumu tıp dilinde ise dubleks rahim olarak adlandırılmaktadır. Çift rahim tanısı zor olarak yapıldığı için ilk zamanlarda ortaya çıkmaz.

Çift Rahim Belirtileri

Çift rahim durumunun belirtileri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Burada sıkça görülen bir durum olduğu için pek çok belirtileri bulunmaz. Bu sorunun çözümü açısından bu yüzden de çoğu zaman tam bir tanı konulması açısından oldukça zor bir durumdur. Ancak bazı kadınlarda bu sorun nadir de olsa çift rahim belirtileri gösterebilmektedir. Bu belirtiler arasında yer alan durumlar Adet kanamasının öncesinde yaşanan adet kanamaları aynı zamanda adet döngüsünde yaşanan düzensizlik, rahimde kitle oluşumu gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Çift Rahim Durumunda Gebelik

Çift rahim durumu yaşayan kadınların yapılan araştırmalara bağlı olarak çift rahim durumunda kadınlarda gebelik engellememektedir.

Böyle bir sorunun yaşanması durumunda çift rahimde gebelik sürecinde bebek yerleşmek için rahimi bulamayabilir bu tür bir sorundan kaynaklı olarak da bu durum yaşanan kadınlar sıkça düşük yapabilmektedir. Eğer böyle bir sorun varsa çift rahim hamilelik sürecinde mutlaka uzman kontrolünde olmanız gerekebilir aynı zamanda tedavi ve kontrolleri aksatmadan hamilelik sürecini daha sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Çift Rahim Tedavisi Nasıl Olur?

Birçok kadında görülen bu durum aslında pek belirtileri olmasa da uygulanacak cerrahi müdahaleler nedeniyle ortadan kalkabilir. Özellikle hamilelik süreci yaşamak isteyen kadınlar bu durumun çözümü için çift rahin birleştirme operasyonu sayesinde çift rahim tek bir rahime dönüşebilir.

Fakat bu cerrahi müdahale zorlu bir çift rahim birleştirme operasyonu olup bu süreçte ağrılı bir süreç yaşayabilirsiniz. Özellikle burada dikkat etmeniz gereken nokta ise doğru doktor seçimidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu