Anne-Çocuk

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz? Çocukların pek çoğu yemek yemeyi sevmez. Ancak anneler genellikle çocuklarının her yemekten yemesini ister. İşler istendiği gibi gitmediği zaman çocuklara nasıl yemek yedilir? gibi sorular araştırmaya başlanır.

Çocuğunuza yemek yemeyi nasıl sevdirebilirsiniz? adlı makalemizde sizlere önemli püf noktalar vereceğiz. Öncelikle çoğu çocuk yemek yemeyi sevmez. Ancak üzülmeyin! Bunun için sizlere önemli fikirler sunacağız. Çocuklara yemek yedirmek aslında zor iştir. Yemek zamanı geldiğinde çocuklarınız ile konuşmalısınız. Örneğin; ‘’Bugün ki akşam yemeğimiz bu olduğu için başka bir yemek seçeneğimiz yok. Bu yüzden bu yemeği beğenmezsen yemeyebilirsin. Ancak başka bir yemek olmadığı için aç kalacağını da bilmesin.’’ gibi cümleler kurarak onları yemeye ikna edebilirsiniz.

Çocuklarınız ilk ya da ikinci öğünü yemediğinde hasta olmaz. Acıktıklarında kendileri sizden yemek isteyecektir. Bu yüzden sizlerin kararlı olması ve çocuklarınıza eğlenceli atıştırmalıklar hazırlamanızı önermekteyiz. Aynı zamanda çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar yapabilirsiniz.

Yemekleri Çeşitlendirin ve Baharatlar Ekleyin!

Çocukların geneli baharatlı yiyecekleri çok sever. Bu yüzden yemeklerinizin içerisine kimyon, köri veya çok az tuz ekleyebilirsiniz. Dilerseniz yemeğin içerisine sarımsak ile yağ ekleyerek marine edebilirsiniz. Bu yemeğe ayrı bir lezzet katacak ve çocuklarınız severek yiyecektir. Örneğin; sabah kahvaltısı için yumurta, zeytin, peynir ve salatalık malzemeleri kullanarak şekiller yapabilirsiniz. Zeytinden göz, yumurtayı ay şeklinde keserek dudak, çeri domatesten burun gibi şeyler yapabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza bak bu göz, dudak ve çeri domatesten burun yapabilirsiniz. Dolayısı ile yemeği önüne koymak yerine onlarla konuşarak ve oyun oynayarak yedirmeniz daha etkili olacaktır. Peki, çocuklar yemeği nasıl sever? diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Akşam Yemeklerini Hep Birlikte Yiyin!

Her akşam aynı saatte hep birlikte yemelisiniz. Sebze yemekleri yaparak çocuklarınızın besin kaynaklarını artırabilirsiniz. Tehdit ederek yedirtmek yerine sebzeleri severek yedirmeye çalışın. Dilerseniz yemek yedirirken çocuğunuzun sevdiği bir çizgi film veya şarkı açabilirsiniz. Çocukların pek çoğu genellikle çizgi film izlerken yemeğe bayılır. Tam süreçte onlara sevdiği bir çizgi filmi açabilirsiniz.

Çocuklar uzun süre masada oturmayı pek sevmez. Eğer 1-2 yaş arası bir çocuğunuz var ise kendi yemek masasında oturtabilirsiniz. Ancak 2-6 yaş arası çocukları uzun sürede masa da tutamazsınız. Bu yüzden yer sofrası sererek yerde rahat bir şekilde yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar da yemek yeme alışkanlığı bu sayede kazanılmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu