Yaşam

Çocuklara Okuma Sevgisini Kazandırmanın Yolları

Çocuklara Okuma Sevgisini Kazandırmanın Yolları Nelerdir? Çocukların eğitimi ve gelişimi için okuma sevgisini kazanması gerekir. Bunun için öğretmenlerden ziyade anne ve babaya iş düşüyor. Sizlere çocuğunuza nasıl okuma sevgisini kazandıracağınızı ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Çocuklara Okuma Sevgisini Kazandırmanın Yolları Nelerdir? Çocukların kişisel ve bedensel gelişimi için okuma sevgisinin kazanılması gerekir. Düşünce, fikir ve bakış açısı gibi unsurları çocuklara aşılamak gerekir. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Rol model her zaman anne ve babadır. Dolayısı ile anne ve baba olarak sizlere büyük bir iş düşüyor. Her gün belirli bir saati okuma saati yapın. Ancak çocuklarınıza sen oku diyerek kendiniz okumadan kaçmamalısınız. Sizler de okuma saatinde çocuklarınız ile kitap veya dergi okumalısınız. Bu sayede çocuk sizi taklit etmeye ve sizin yaptıklarınızı yapmaya başlar.

Çocuğa kitap okumayı sevdirmenin yollarını sizlere anlatacağız. Bu süreç bir meşakkatli olabilir. Ancak kısa sürede çocuğunuz okumayı seven bir çocuk olacaktır. Şimdi sizlere 5 öneride bulunacağız.

1-Çocuğunuza Rol Model Olun!

Çocuklarınız ile birlikte kitap okuyun. Gün içerisinde 1 saati okuma saati yapın. Çocuklar her zaman anne ve babasını örnek alır.

2-Kitap Okumaya Bebeklikte Başlayın!

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı için bebeklik döneminde başlamak önemlidir. Bu sayede zorluk çekmeden çocuğunuza kitap okumayı sevdirebilirsiniz. Çocuklarınıza bebeklik döneminde kitap okumaya başladığınızda en güvenilir ve en sevdiği ses siz olacaksınız. Bu sayede kitap okumanın güzel bir şey olduğunu düşünür ve çocukluk döneminde zorlanmadan kitap sevgisini aşılmış olursunuz.

3-Düzenli Olarak Kitap Okuma Saatleri Belirleyin!

Ritüeller her zaman güzeldir. Bir işi planlı yapmak insan hayatını kolaylaştırır. Bu yüzden çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmek istiyorsanız düzenli olarak kitap okuma saati belirleyin. Aynı zamanda çocuğunuz ile birlikte sizler de kitap okumalısınız.

4-Kitap Kahramanları İle İlgili Sorular Sorun!

Çocuklarınıza kitap kahramanları hakkında sorular sorun. Çocuklar bilmediği kitap kahramanı öğrenmek ister. Örneğin; bu kahraman kitapta sence neden böyle yapmış? ya da sence bir sonraki okuma da ne olacak? gibi merak uyandıran bir soru sorabilirsiniz. Bu sayede çocuk kitap okumaya istekli olacak ve her kitap okuduğunda bir sonrakinde nasıl bir olay olacağını merak edecektir.

5-Dışarı Çıktığınızda Kitapevlerime Girin ve Birlikte Kitap Seçin!

Çocuğunuz ile dışarıya çıktığınızda kitapevine muhakkak uğrayın. Çocuğunuza kitap resimlerini gösterin ve beğendiklerini seçmesini söyleyin. Aynı zamanda çocuğa seçme hakkını vermek ona güven verecektir. Bu sayede çocuklar değer gördüklerini düşünür ve kitap okumaya hevesli olur. Çocuğa kitap okuma sevgisini kazandırmak için sizler de bu öneriyi es geçmeyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu