Güzellik

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Sorunu Nasıl Engellenir?

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Sorunu Nasıl Engellenir? Epilasyon uygulamalarından sonra kıl dönmesi sorunu yaşanabilmektedir. Epilasyon sonrası kıl dönmesi sorunu yine lazer epilasyon ile tedavi edilebiliyor.

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Sorunu Nasıl Engellenir? Epilasyon sonrası kıl dönmesi sorunu yaşayan kişiler bu konudan oldukça muzdarip. Kıl dönmesi yaşanan bölgede ağrı ve iltihaplar meydana gelir ve can sıkıcı bir hal alır. Kıl dönmesi genellikle kılın çok olduğu bölgelerde oluşur. Derinin içine bir miktar kıl yuvarlanarak  kendisine bir bölge oluşturur ve orada birikir. Kıl dönmesi içi kıl dolu bir kist olarak da tanımlanabilir. Bu kist efekte olduğunda kıl dönmesi apsesi oluşuyor. Lazer epilasyon sonrasında kıl dönmesi sorununun ortaya çıkmasına ucuz ve kalitesiz epilasyon aletleri neden oluyor. Bu aletler aynı zamanda ciltte tahriş ve yanığa da sebep olabiliyor. Epilasyon sonrası kıl dönmesi sorunu yaşamak istemeyenler güvenilir ve kaliteli bir yerde lazer epilasyon yaptırmalı

Kıl Dönmesinin Lazer Epilasyonla Tedavisi

Epilasyon sonrası kıl dönmesi sorunu yine lazer epilasyon ile tedavi edilerek çözülebiliyor. Çok yeni, küçük, 1-2 sinüsle ortaya çıkan ve orta boyutlu kıl dönmesi sorunlarına lazer epilasyon uygulanabiliyor. Lazer epilasyon sonucunda oluşan kıl dönmeleri eğer iltihaplı değilse yine lazer epilasyon ile tedavi ediliyor. İlk olarak lokal bakım ve banyolar öneriliyor. İltihaplı kıl dönmeleri ve tedavi edilemeyecek kadar yayılan kıl dönmelerinde hastalıklı dokunun tamamen çıkarılması için cerrahi operasyon gerçekleştiriliyor. Cerrahi operasyonda kıl dönmesinin tekrarlama olasılığı düşüktür.

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Sorunu İçin Doğal Çözümler

Kıl dönmesi görülen bölgeye sıcak uygulamalar yaparak oradaki iltihap oluşumu önlenebilir. Aleo veranın cilt üzerindeki etkileri popülerdir. Kıl dönmeleri için aleo vera bitkisinden faydalanılabilir. Aloe vera yaprağından çıkardığınız jeli kıl dönmesi olan bölgeye sürün ve bekletin. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Günde 2-3 kez bu uygulamayı yapmak, kıl dönmesinin ilerlemesini önleyerek çözüm sağlayabilir.

Kıl dönmesi sorunu için aspirinden de yardım alınabilir. Aspirin iltihap oluşmaması için faydalı olacaktır. Bir çay kaşığı ılık su ile iki aspirin tabletini macun kıvamına getirin. Üzerine bir çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürün ve 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Haftada 1 veya 2 kez tekrarlamak etkili olacaktır. (Bu uygulama hassas ciltler için önerilmiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu