Hamilelik

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak

Doğum kontrol hapı kullanımı kadınlar arasında yaygın olan bir durumdur. Ancak bu hapı kullanırken dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Günümüzde hamilelikten korunmak isteyen ve sağlıklı olan kadınlara doğum kontrol hapı kullanması önerilmektedir. Bu yönde kullanılan ilaçların gebelikten korumanın yanı sıra ek yararları da bulunmaktadır. Dolayısıyla doğum kontrol haplarını çeşitli amaçlarla kullanan kadınlar da vardır. Ancak bu hapların kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapı çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Sağladığı etkilere bakıldığında bu haplar adet düzeninin sağlamakta, adet öncesi yaşanan şişkinlik, ödem ve buna benzer belirtileri azaltmakta, kronik karın ağrısını, çikolata kistlerini, over tümörünü, kolon kanserini, myomların sebep olduğu kanamaları azaltmaktadır. Ayrıca vücuttaki kıllanmayı ve sivilceyi azaltan doğum kontrol hapları kemik yapısını güçlendirici etkiye de sahiptir. Ancak bu ve bunun gibi amaçlar ile doğum kontrol hapı kullanırken bazı hususlara önem verilmelidir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum kontrol hapı kesinlikle hamilelikten sonraki ilk altı hafta boyunca kullanılmamalıdır. Daha önce kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, damar tıkanıklığı, hipertansiyon geçirmiş ya da uzun süreli diyabet hastalığı olan kişilerin doğum kontrol hapı kullanımı konusunda hassas davranmaları gerekir.

Ağır migreni ve meme kanseri olan kadınlar kesinlikle doğum kontrol hapından uzak durmalıdır. Ancak iyi huylu meme kanseri olan ya da aile öyküsünde meme kanseri bulunan kadınlar bu hapları kullanabilir. Kırk yaşının üzerinde olan kadınlar için ise tüm olasılıklar detaylı şekilde incelenmeli, uzman kontrolünde karar verilmelidir.

Doğum kontrol hapları kullanıma ilk başlandığı dönemlerde baş ağrısı, kanama değişikliği, bulantı, mod değişikliği, bazı kadınlarda kilo alımı gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu