Güzellik

Ergenlik Sivilceleri İçin Bitkisel Formüller

 

 

Ergenlik Sivilceleri İçin Bitkisel Formüller

Ergenlik dönemi, insan hayatının en kritik dönemidir. Gerek bedensel gerek ruhsal pek çok değişikliğin yaşandığı bu dönemin en büyük problemi de ergenlik sivilceleridir. Bu dönem içinde bulunan gençler, bu sorunla başa çıkmakta zorlanırlar. Kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, bu dönemde bulunan gençlerin pek çoğu, genel görüntüyü çirkinleştiren ergenlik sivilcelerinden rahatsızdır.

Ergenlik sivilcelerini önlemek için, cilt temizliğine dikkat edilmeli, stresten uzak durulmalı, bol sıvı tüketimine özen gösterilmeli ve en önemlisi de yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu kurallara uyulduğu halde yine de sivilce oluşumuna engel olunamıyorsa, evde hazırlanabilecek bitkisel yöntemlerle ergenlik sivilcelerinden kurtulmak mümkündür. Bu uygulamalar içinde, en etkili olanları sizlerle paylaşmak istedik:

_ Ergenlik sivilceleri için en etkili yöntemlerden biri, sirkedir. Bir bardak sirkeye 1 adet narın kabukları koyulup 5 dakika kadar kaynatılır. Nar kabukları süzülür. Bir fincan gül suyu ilave edilip karıştırılır. Elde edilen karışıma, bir parça pamuk batırılıp sivilceler üzerine kompres yapılır. 10-15 dakika kadar bekletilip durulanır.

_ Bir bardak kaynar su içine, bir çorba kaşığı şahtere otu koyulur. Yarım saat bekletilip süzülür. Bir çorba kaşığı badem yağı eklenip karıştırılır. Temiz bir pamukla,  sivilceli bölgelere sürülür. 15-20 dakika sonra ılık suyla yüz yıkanır.

_ Bir adet salatalık rendelenir. Tülbentten geçirilerek suyu süzülür. Bir fincan limon suyu, bir çorba kaşığı badem yağı, bir adet çırpılmış yumurta akı eklenerek güzelce karıştırılır. Krem kıvamına gelene kadar patates unu ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. Elde edilen karışım, maske halinde sivilceli bölgelere uygulanır. 15-20 dakika bekletilip ılık suyla temizlenir.

Ergenlik Sivilceleri İçin Bitkisel Formüller

_ Bir bardak sirkeli suya, 4-5 adet gül yaprağı, bir çorba kaşığı şahtere otu ve bir çorba kaşığı papatya koyulur. Bitkiler iyice yumuşayana kadar kaynatılır. Süzülerek elde edilen posaya, blendırdan geçirilmiş nar kabuğu eklenir.  Elde edilen karışım, badem yağı ilavesiyle krem kıvamına getirilir. Sivilceler üzerine, pomat şeklinde sürülür.

_ 3-4 adet kayısı, 4-5 adet defne yaprağı ve bir tutam tarçın yaprağı, bir bardak suya koyulup, bütün malzeme yumuşayana kadar pişirilir. Süzülerek posası çıkarılır. Bir adet yumurtanın sarısı yarım fincan sütle,  güzelce çırpılıp, elde edilen posaya ilave edilir. Elde edilen krem, gece yatmadan önce sivilceler üzerine sürülür. Sabah ılık suyla yıkanarak durulanır.

Bitkisel yöntemlerin olumlu sonuç vermesi için, düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir. Burada verilen tarifler, her gün uygulanabilecek yöntemlerdir. Uygulamalara, düzenli olarak en az bir hafta devam edildiğinde, sivilcelerin zamanla azalıp yok olduğu görülecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu