Yaşam

Kışın Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kışın Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kış aylarında araç kullanmak çok daha dikkatli olmayı gerektirir. Kış aylarında özellikle de don ve karın olduğu zamanlarda araç kullanmak ayrıca özen gerektirir.

Kışın Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? Özellikle kar yağdığı veya buzlanma olduğu zamanlarda araç nasıl kullanılmalıdır? Merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Kış Lastiği Kullanmak

İlk dikkat etmeniz gereken nokta mutlaka aracınızda kış lastiği olmasıdır. Aracın yolla tek bağlantısı olan lastikleriniz iyi olmazsa geriye kalan maddelerin bir önemi kalmayacaktır. Lastiğiniz yola tutunamazsa ne yaptığınız fren ne de direksiyon hareketinin bir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle hava sıcaklıkları 7 derecenin altına inmeye başladığında mutlaka kış lastiğine geçilmelidir. Kış lastiği bilinenin aksine sadece karlı zeminde değil soğuk havalarda da işe yaramaktadır. Yazlık lastikler 7 derecenin altında artık tam olarak görevini yapamamaktadır. Bunun sonucunda kışın soğuk günlerde yazlık lastik kullanmak hem fren mesafesini artıracak hem de aracın yol tutuşunu olumsuz olarak etkileyecektir.

Yavaş Hareketler Yapmak ve Hızımızı Düşürmek

Özellikle karlı yollarda gerek gaza basarken gerek frene basarken gerekse de direksiyon hareketleri yaparken daha yavaş davranmalıyız. Ani hareketlerden kaçınmalıyız. Ani bir fren aracın kızaklama yaparak kaymasına, ani bir gaz aracın patinaja düşüp olduğu yeri kazıyarak aracın yolda kalmasına, ani direksiyon hareketleri ise aracın savrulmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle ara sokak gibi karların temizlenmediği veya buzlanmanın olduğu yerlerde yavaş hareketler yapmalıyız. Yavaş hareketler yaparken mutlaka hızımızı da düşük tutmalıyız. Özellikle temizlenmemiş yollarda veya gizli buzlanma riski olan yollarda olabildiğince yavaş gitmeliyiz.

Takip Mesafesini Artırmak

Kış aylarında takip mesafesini mutlaka artırmalıyız. Her ne kadar kışlık lastik kullansak da gizli buzlanma gibi durumlarda fren mesafemiz uzayabilir. Bu nedenle önümüzde ani bir kaza olması veya bir anda trafiğin durması durumunda kaza riskimiz yükselir. Bu nedenle mutlaka önümüzdeki araç ile takip mesafesini korumalıyız ve yaz aylarına göre daha fazla mesafe bırakmalıyız. Özellikle ara sokaklarda sıkça kaza olabilmekte. Böyle yollarda önümüzdeki araca olabildiğince uzak durmalıyız. Öndeki aracın kayması, kaza yapması gibi durumlara her an hazırlıklı olmalıyız.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu