Sağlık

Kızım Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı. Tedavi İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Akdeniz Anemisi hastalığı olan Talasemi genler ile alakalı bir hastalıktır. Taşıyıcı bir kan hastalığı olan bu hastalığın etkileri belirli önlemler alınarak ortadan kaybolur.

Akdeniz Anemisi Nedir?

Kızım Akdeniz Anemisi taşıyıcısı. Tedavisi için nasıl bir yol izlemeliyiz diyen ebeveyne öncelikli olarak Akdeniz Anemisinin ne olduğunu açıklamak gerekir. Akdeniz Anemisi kalıtımsal bir hastalıktır. Annede ya da babada bu genin olması, çocukta da Akdeniz Anemisi olma riskini ortaya çıkarır.

Genlerdeki bozukluk anne ve babada birlikte varsa bu durumda da çocukta iki gen birden bozuk olabilir. Eğer iki gen birden bozuk olursa da çocuk Akdeniz Anemisi hastası olur. Ancak sadece genlerden birinde bu bozukluk söz konusu olursa bu durumda da çocuk Akdeniz Anemisi taşıyıcısı olur. Akdeniz Anemisi taşıyıcısı olmak korkulan bir durum değildir. Düzenli bakım ve ilaç takviyesi ile kişinin bu durumdan etkilenmesinin önüne geçilir. Akdeniz Anemisi taşıyıcısı olan kişilerin kan düzeylerine dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca folik asit kullanımı ile de Akdeniz Anemisi etkisi ortadan kaldırılır.

Akdeniz Anemisi İle ilgili Yapılacaklar

  • Toplumda yaygın bir şekilde gözlemlenen bu hastalık pek çok kişiyi korkutur. Bunun asıl nedeni de insanların hastalık ile ilgili bilinçsiz olmasıdır. Akdeniz Anemisi konusunda kişiler bilinçli hale getirilerek en doğru bilgilere ulaşmaları da sağlanır.
  • Akdeniz Anemisi kalıtımsal bir hastalıktır. Bu nedenle de akraba evliliklerinde çocukların bu hastalığa yakalanma durumu daha sık karşımıza çıkar. Akraba evlilikleri konusunda kişiler bilinçli hale getirilerek hastalığın oluşumu da engellenir.
  • Akdeniz Anemisi olan kişiler mutlaka sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. Düşük kan miktarlarını artıracak besinler tüketmelidir. Akdeniz Anemisi hakkında bilgi sahibi olarak her zaman en doğru beslenmeye de ulaşabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu