Sağlık

Yara İzleri Ne Şekilde Tedavi Edilebilir?

Yara izleri pek çok kişinin yaşadığı durumlar arasında yer almaktadır. Bu izlerin tedavisi için günümüzde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

Yara izleri ne şekilde tedavi edilebilir diye merak edenler içi birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en çok dikkat çeken doğal tedavi yöntemleri olmaktadır. Bu noktada özellikle aloe vera sağlıklı cildin oluşumunda ve hasar görmüş olan cildin onarılmasında önemli rol oynamaktadır.  Doğal bakteri ve iltihap giderici olarak bilinen aloe vera yara izine dairesel hareketler ile sürülmektedir. Yaklaşık otuz dakika kadar bekletildikten sonra su ile durulanmaktadır. Yara izinin geçmesi için bu işlemin günde iki kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Yara İzlerinin Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Yara izlerinin doğal yollarla tedavisi için Hindistan cevizi yağı, e vitamini yağı, zeytinyağı, limon, bal gibi besinler fayda sağlamaktadır.  Hindistan cevizi yağı içerisinde yer alan E vitamini sayesinde yara izlerinin daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayarak iz kalmasına engel olmaktadır. Ayrıca içerisindeki bazı maddeler sayesinde kolajen üretimini artırmakta ve bu sayede hasarlı olan cildin çabucak iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Yara izlerinin tedavisi için etkili diğer bir besin de zeytinyağıdır. Hemen hemen her evde rahatlıkla bulunabilen zeytinyağı içindeki E vitamini ile etki etmekte ve ılık olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağının etkisini artırmak adına içerisine lavanta yağı da ilave edilebilmektedir.

Yara İzlerinin Tedavisi

Yara izlerinin tıbbi tedavisi için zımparalama ve ince deri yaması ile kapatma, lazer uygulamaları, balon yöntemi ile doku genişletme, yara izinin çıkarılıp zig zag şeklinde dikilmesi, yara izinin tamamen çıkartılıp tekrar dikilmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Bazı durumlarda ise yara izlerini düzeltirken daha kötü hale geldiği de görülmektedir. Bunun için hiçbir şey yapılmaması da bazen işe yaramaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu