Eğitim & Kurs

LGS’ye Başlayacaklar İçin Önemli İpuçları

LGS’ye Başlayacaklar İçin Önemli İpuçları! Liseye hazırlanan öğrenciler için LGS yani liseye geçiş sınavı oldukça önemlidir. LGS’ye başlayacaklar için önemli ipuçları mevcuttur.

LGS’ye başlayacaklar için önemli ipuçları nelerdir ve nasıl bir yol izlenmelidir sorusunun cevabı son derece önemlidir. Çünkü bu ipuçları doğrultusunda ilerleyip, başarı merdiveninin basamaklarını tırmanmak mümkün olacaktır.

Eski adı TEOG olan LGS, iki oturumlu olarak uygulanmaktadır. 8. Sınıf öğrencileri bu sınava girmektedirler. Alınan puana göre başarı sıralamasına göre gidilecek olan lise tercih edilmektedir. Sınavda toplamda 90 soru sorulmaktadır. Birinci oturuma 50 soru ve 75 dakika verilirken, ikinci oturuma 40 soru 90 dakika verilmektedir. Çünkü birinci oturum sözel, ikinci oturum sayısaldır.

LGS’ye Yeni Başlayanların Uygulaması Gereken Taktikler

LGS önemli bir sınavdır. Bu yüzden LGS’ye yeni başlayanların uygulaması gereken taktikler bu sınava girecek öğrenciler tarafından bilinmelidir. Aksi takdirde başarı sağlamak mümkün olmayacaktır. Peki LGS’ye yeni başlayanlar için taktikler nelerdir?

  • Düzenli çalışma planı oluşturmak uygulanacak ilk taktiktir. Bunun için bir takvimden yardım alınabilir. Böylece planlı bir şekilde çalışılmış olunur ve öğrenmek daha kolay sağlanır.
  • Kaynak araştırması yapmak. Doğru ve etkili kaynaklar ile çalışmak en güzel taktiklerden birisidir. Piyasada oldukça fazla kaynak var fakat bunlardan bazıları fayda sağlamaktadır. Hem kitap kaynaklarından hem de online olarak eğitim sunan kaynaklardan yararlanmak doğru bir seçim olacaktır.
  • Bilinmeyen yerden soru geldiği zaman o soruda zaman kaybetmemek bilinen ama bir o kadar da etkili bir ipucudur. Farklı bir soruya geçmek hem zaman kazandıracak hem de öğrenci motivasyonunu yükseltecektir.
  • Sınav sırasında şıkların tamamını okumamak büyük risk almaktır. Çünkü yanılma ihtimali yüksektir. Bu yüzden şıkların tamamı okunmadan doğru cevabın bulunduğuna emin olunmaması gerekmektedir.
  • Sayısal işlemleri kafadan çözmeye çalışmak da yanlış bir seçimdir. Test kitapçığı üzerinde her türlü karalama yapılabileceği için kafadan çözmek yerine yazarak çözmek LGS’de uygulanabilecek ipuçları arasındadır.
  • Sınava nereden başlayacağını bilmeme kararsızlığında kalmamak için en doğru yol bildiğin yoldur sözü akla getirilmeli ve en iyi bilinen testten başlanmalıdır. Böylece pozitif enerji ile sınava başlamak mümkündür.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu