Güzellik

Limonlu Suyun Faydaları

Gün boyu zinde kalmak isteyenlerin vazgeçilmezi olan limonlu suyun aslında saymakla bitmeyecek kadar önemli sırları vardır. Bu sırların başında şüphesiz ki yüksek oranda C vitamini içermesi gelmektedir. Mucizevi bir meyve olan limon, kuvvetli C vitamini oranı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da gün boyu bir çok kez karşılaştığımız stres düşmanı ile daha kolay baş edebilmemizi sağlar.

Sabahları içilen ılık limonlu suyun, kilo vermeye yardımcı olması da kanıtlanmış en önemli sırlarından biridir. Limon, içerisindeki lifler sayesinde açlık hissini azaltarak kişinin daha az yemek yemesine yardımcı olur. Ilık su ise soğuk suya oranla midede daha uzun süre kalarak tokluk hissi yaratır. Ilık su ve limon ikilisi birleştiğinde  mükemmel bir sitrik asit deposu oluşturarak bağırsakları daha düzenli çalıştırır ve dolayısıyla kilo vermeyi hızlandırır.

Gecenin susuzluğunu sabah kalktığınızda limonlu su ile gidermek sinir sisteminiz için de oldukça önemlidir. Bir bardak limonlu su, potasyum eksikliğinden kaynaklanan depresyon ve anksiyete gibi sorunlardan vücudunuzu  korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda potasyum kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için oldukça gereklidir.

Limonlu su tansiyonu düşürür, pH değerini ise yükseltir. Bu sayede gün boyu vücudunuzun hastalıklarla savaşma ihtimalini yükseltmiş olursunuz. Ayrıca limonlu su solunum yolu hastalıkları içinde birebirdir. Enfeksiyonları, boğaz ağrılarını ve bademcik şişmesini engeller.

Gıda olarak tüketilen limon, ılık su ile birleştiğinde bilinmedik bir sırrı daha ortaya çıkardı. Sabahları içeceğiniz limonlu su ile kanseri önleyebilirsiniz. Çünkü kanser bilindiği gibi alkali ortamlarda ilerleyemez. Limon meyvesi de alkali besinlerin başında geldiği için limonlu su tüketerek kanserin vücudunuzda gelişemeyeceği bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Siz de sabahları bir bardak ılık limonlu su ile daha sağlıklı günlere ‘Merhaba’ deyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu