Moda

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Moda, çoğu genç kızın bu muhteşem dünyaya girmek isteyeceği kadar parlak bir dünyadır. Renklere ve desenlere hayran olmak, hayallerini ve değişik stilleri özgürce dile getirmek ve vücut buldurmak isteyen gençler bu işe yönelmektedir.

Moda Tasarımcısı Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Hepsinden önemlisi şöhretin, imajın, gücün ve paranın olduğu lüks bir hayatın tadını çıkarmak isteyen gençler modacı olup para kazanmak istemektedirler. Ancak moda dünyasında, özellikle de bu gerçeküstü dünyanın önde gelen tasarımcılarından biri olarak kendinize bir isim yapmak dışarıdan göründüğü gibi kolay bir şey değildir. Bu inanılmaz büyüleyicilikte ki kapıdan içeri girebilmek için ilk önce dayanıklılık, sabretmeyi bilme, ciddi derece de eğitim almış olma, yetenek ve büyük bir coşku bir de sektöre tutunabilmeniz için bol şans sahibi olmanız gerekir.

Modacı Olmak

İşe önce bu hayale giden yolun uzun ve meşakkatli olduğunu bilerek yürümeye başlamalısınız. Ayrıca bu yolda bazen karabasanların size musallat olabileceğini unutmamalısınız. Bu karabasan diye bahsettiğim insanlar sizin önünüzü kesmeye çalışan insanlardır. Bu ve buna benzer kötü durumlar için her şeye hazırlıklı olmalısınız. Atmanız gereken ilk adım, bu yolda stratejinizi bilmektir. Ama biraz gerçekçi olmak gerekirse, amacınız sadece moda piyasasın da iş bulmaksa, bu sektöre terzi ya da moda tasarımcısı olarak çalışarak veya bir modaevin de staj yaparak da girebilirsiniz.

Bu tür gönüllü çalışmalar çok ilgi çekici olmasa da, moda dünyasının iç yüzünü tanımak, perde arkasındakileri görüp neler olup bittiğini anlamak için önemlidir. Başka bir yönden bakarsak hayallerimizi süsleyecek olan bu büyülü dünyanın kapısını nereden açacağınızı asla bilemeyeceğinizi de unutmamalıyız.

Her işinizde tabiri caizse ister bir antrenör ister bir koç olun, işte kariyerinizde başarılı olmak için ihtiyacınız olan birkaç basit beceri;

  • Güçlü yaratıcılık
  • Çizim becerileri
  • Renk ve doku bilgisi
  • Dikiş-Nakış Bilmek
  • Göz Zevki
  • İlgililik

l Zekâ ve Görsel Şov Özeni

İyi bir modacı eleştirilere açık olmalıdır ve bu özelliği çok önemlidir. Tasarım beğeni ve beğeniye dayalı bir çalışma olduğu için eleştiri bu tarz çalışmaların kaçınılamayacak bir sonucudur. Eleştirilirsiniz ve eleştirirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu