Güzellik

MUCİZEVİ BESİN KAYNAĞI OLAN ZERDEÇAL

ZERDEÇAL

 

Faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz zerdeçal ne yazık ki ülkemizde henüz ismi  pek bilinmemektedir. Herkes tarafından bilinen bitkilerin yararları, bazen de zararları polemiğe yol açmak için  ısıtılıp ısıtılıp insanların önüne getirilirken gerçekten hangi besinin ne gibi faydaları olduğundan insanlar habersiz. İnsanların ismini bile duymadığı bir bitkiyi merak edip araştırmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden internette güvenebilecekleri sitelerde ki bilimsel araştırmaları takip etmelerini öneririz.

Zencefilgiller familyasından olup çok yıllık otsu bir bitkidir. Kırmızı sarı renkli iri yaprakları vardır.

Güney Asya’da yetiştirilmektedir. Ana vatanı Hindistandır.

Kaynatılarak kurutulan zerdeçalın kök kısmını tüketiriz.  Latince adı Curcuma Longa’dır. İçeriğinde curcumin, reçine ve uçucu yağ bulunmaktadır.

İçeriğindeki curcumin maddesi kanserden korunmada bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Kanser hücrelerini öldürdüğü bilinen curcumin ayrıca kansere yakalanma riskini de azalttığı kanıtlanmıştır.

Vücuttaki iltihabı söker atar. Soğuk algınlığında da tüketilmesi faydalıdır.

Mide sorunları yaşayanlar çorba, yemek ve salatalarda zerdeçal tüketmesi önerilir.

Yağından parfüm üretimi için faydalanılır, renk verici özelliğinden dolayıda kumaşlarda kullanılır.

Vücuttaki sinirleri uyarır. Gaz söktürücü özelliği vardır. Kanı inceltir ve kan akışını hızlandırır. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Yemeklerde yemeğin lezzetini arttırmak için ya da yemeğe sarı renk katmak içinde kullanılabilir. Bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Acı olan tadı da daha hoş olacaktır.

 

ZERDEÇAL

Karaciğere Etkileri Nelerdir?

Birçok kanser hücresini yok ettiği bilinen zerdeçal karaciğerimize de inanılmaz fayda sağlamaktadır.  Karaciğer hastalıklarına karşı koruyucudur. Güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Vücudumuzda zararlı maddelerin oluşumunu önlerken ayrıca tümör oluşumunu da engeller.

Sigaradan oluşabilecek zararları ortadan kaldırır.

Şeker hastalığından kaynaklanan  sağlık problemlerine karşı da şifa kaynağıdır. Şeker hastalarının mutlaka tüketmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu