Diyet

Sağlıklı Bir Diyet Hakkında Merak Edilen Sorular!

Sağlıklı Bir Diyet Hakkında Merak Edilen Sorular! İnsanlar yaşamlarının en az bir döneminde, vücutlarındaki fazla kilolardan yakınan tavırlar sergilemektedir. Kilo fazlası olduğunu düşündüğü dönemlerde insanlar, genellikle ya o dönemin moda olan diyetlerine ya çevresindeki insanların fayda gördüğünü söylediği uygulamalarına ya da geçmişte tecrübe edip alıştığı diyetleri uygulama noktasına yönelmektedir. Aslında diyette asıl olan kişisel ve kişiye has olma özelliğidir. Bu özellik insanlar tarafından ihmal edilmektedir.

Sağlıklı Bir Diyet Hakkında Merak Edilen Sorular! Diyet, insanın yaşına, genetik yapısına, cinsiyetine ve metabolizmasındaki rahatsızlıklara göre değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı bir insanın metabolizmasına uygun ve yararlı sonuçlar gösteren diyet, diğer insanlar için aynı sonucu göstermemesi doğal karşılanmaktadır. İnsanların hızlı kilo verdiren diyet yöntemlerine nedense bir meyli bulunmaktadır. Aslında tehlikeli olarak görülen ve gösterilen hızlı kilo verdiren yöntemler, insanların buna aldırış etmeden tercih etmesi ile neticelenmektedir.

Kilo Vermek İsteyen İnsanların Başlıca Diyet Hataları

Kilo sorunu yaşayan insanlar, hem etkili hem de hızlı bir şekilde kilo vermeyi düşünmektedir. Bundan dolayı verdiği kiloların yanında, metabolizmasında hastalıklar meydana gelmektedir. Yanlış bir şekilde beslenme uygulaması ile gerçekleştirilen diyeti, beslenme tipindeki yanlışlıklar ele vermektedir. Metabolizma için yararlı olan bazı besin guruplarının diyet programından çıkarılması, günlük olarak vitamin ve mineral ihtiyacını sekteye uğratan bu besin gurupları, metabolizmadaki vitamin ve mineral eksikliklerine neden olmaktadır.

Vitamin ve mineral eksikliği, metabolizmanın ihtiyacının çok altındaki değerlerde enerji alması ile sonuçlanmaktadır. İnsanlar zaman içerisinde adına ya lahana diyeti ya da çorba diyeti gibi adlandırdıkları tek tip diyet çeşitlerine yön ile bilmektedir. Tek tip beslenme şekilleri ile diyet uygulayan insanlar, diyeti uyguladıkları zaman süresince kendilerini hem yorgun hem de halsiz hissetmektedir. Sürdürülebilir bir diyet uygulaması gerçekleştiremediklerinden dolayı, artan iştah neticesinde diyet yarım bırakılmaktadır.

Hızlı bir şekilde verilen kilolar da yine aynı hızla geri alınmaktadır. Diyete başlarken oldukça motive bir şekilde hareket eden insanlar, diyetin yanlışlığı ile birlikte motivasyonları düşe bilmektedir. Ya da diyetisyenler tarafından hazırlanan programın tamamı ile uygulanmayarak, listede yazan besin maddelerinden daha azını tüketerek diyetin gerçekleştirilmesi ile egzersizlerin üstüne çıkılması da görülebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu