Güzellik

Sivilcelerle Mücadele Eden Besinler Nelerdir?

Sivilcelerle Mücadele Eden Besinler Nelerdir? Sivilceleri ortadan kaldıran beslenme düzeni, örneğin şeftali, marul, armut, havuç, fasulye, yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi lif açısından zengin gıdaların yanı sıra keten tohumu ve yulaf ezmesi gibi omega-3 açısından zengin gıdaları içermelidir.

Sivilcelerle Mücadele Eden Besinler Nelerdir? Ek olarak, cilt iltihabını ve sebum üretimini destekleyerek sivilcelerin görünümünü desteklediğinden, şeker ve doymuş yağlar açısından zengin gıdalardan kaçınılmalıdır. Peki, sivilcelere iyi gelen besinler hangileri?

A, C ve E vitaminleri ve çinko gibi mineraller gibi günlük beslenmenize dahil edilmesi gereken güçlü antioksidan ve cilt iyileştirici özelliklere sahip başka yiyecekler de vardır. Bu besinlere sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni içinde yer verilmesi sadece sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda dermatoloğun belirttiği tedavinin etkinliğini artırmaya da yardımcı olacaktır. İşte, sivilcelere iyi gelen besinler…

Lif Açısından Zengin Besinler

Lif bakımından zengin besinler, vücuttaki akne miktarını ve şiddetini artıran androjen düzeylerinin ve diğer faktörlerin artmasıyla bağlantılı olduklarından kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Esmer pirinç, tam tahıllı makarna, tam buğday ekmeği, kinoa, yulaf ezmesi, buğday kepeği gibi gıdalar, sivilcelere iyi gelen besinler arasında sayılmaktadır.

Omega 3 İçeren Besinler

Omega 3, özellikle DHA, cilt hücrelerinin bir parçasını oluşturan ve hücre zarının sağlığından sorumlu olan, cildi sağlıklı, nemli ve esnek tutan bir tekli doymamış yağ türüdür. Bu bileşenin en önemli kaynakları arasında sardalye, ton balığı, alabalık, somon, keten tohumu yağı, keten tohumu, zeytinyağı, avokado, fındık ve istiridye yer almaktadır.

Probiyotikler

Probiyotikler, bağırsak mikrobiyotasının sağlığının korunmasına yardımcı olur. Glikoz metabolizmasına ve insülin seviyelerine katkıda bulunur. Ayrıca bütirat gibi anti-enflamatuar özelliklerle bağırsak seviyesinde yağ asitlerinin üretimini artırarak akne görünümünü iyileştirmeye ve önlemeye yardımcı olur. Probiyotik açısından zengin gıdalar kombucha, lahana turşusu, turşu ve kefirdir. Tüm bunlar sivilcelere iyi gelen besinler listesindedir.

Su

Cildin nemli kalması ve iyileşme sürecini desteklemesi için su gereklidir, bu nedenle günde 2 ila 2,5 litre su içilmesi önerilir. Su sayesinde akne ve sivilce görünümünü hafifletmek söz konusudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu