Moda

Sokak Modası Nedir

Moda kavramı göreceli bir kavram olmakla birlikte giyim kuşamdan ibaret olmamaktadır. Moda kavramı içerisine insanlar tarafından kabul gören ve taklit edilen her şeyi dahil etmek mümkündür. Tercih edilen küpe, okunarak popüler hale getirilen kitap moda kavramının bir parçasıdır.

Sokak Modası
Sokak Modası

İnsanlarına kendine ve üzerine yakıştırarak giydiği ve taktığı aksesuarla bir bütün haline getirdiği yaşam tarzı sokak modasının bizatihi kendisi olmuştur.  Sokak modası insanların düşük bütçelerle aldığı ya da gardırobundaki elbiseleri kendisine uygun olarak hazırlayıp giydiği ve çevresinde merak uyandırdığı elbise ve aksesuar ürünlerinin oluşumudur. Sokak modasında renk uyumu çok önemli değildir. Çünkü sokak modası birçok zaman insanın kendi özgür yaşamını ifade etme şeklidir.

Sokak Modası
Sokak Modası

Yaşam Tarzına Göre Sokak Modası

Moda kavramı geçmiş yıllardan buyana bayanlar tarafından takip ve ilgi gösterilen bir kavram olduğu kabul edilse de ilerleyen yıllarda erkeklerde dışı görünümde oluşturdukları seçtikleri giyim ve saç tarzı ile modayı takip ettiklerini göstermişlerdir. Moda, her insanın yaşam tarzına katkı sunacak bir kavram olup insanların giyim ve diğer konulurda kendi çizgisinin dışına çıkabileceğinin göstergesidir.

Hazır giyim ile ilgili dünyaca ünlü modacılar tarafından yılın belirli mevsimlerinde Moda defileleri düzenleyerek popüler hale gelecek renk ve kesimlerdeki elbiseler ünlü mankenler tarafından sergilenmektedir. Sokak modasında ise bu durum tam tersidir. İnsanların kendi gayretleri ile oluşturdukları ve tarz haline getirdikleri giyim ve aksesuarlar toplumun her kesimi tarafından kabul görmesiyle oluşmuştur. Sokak modası düzenlenen defilelere oranla insanlar arasında daha hızlı yaygınlaşmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu