Moda

Sünnet düğünlerini hazırlamak ve davetiye

davetiye | düğün davetiyesi | davetiye ornekleri
Sünnet düğünlerini hazırlamak ve davetiye

Eskilerden beri toplumuzun vazgeçilmezlerinden biridir. Ailelerde erkek çocuk doğduğu andan itibaren sünnet telaşı başlamaktadır. Her şeyin en ince detayına varana kadar planlamalar yapılır. Erkekliğe ilk adım atışın töreninin herkesin kendine uygun şartlarda planlanması heyecan verici bir süreçtir. Güzel olan yönlerinden biri ebeveynlerin tek başlarına istedikleri düğünü planlayabilmeleridir. İster çok sade bir tören olsun ister şaşalı bir düğün olsun her şey kendi istediklerine uygun olacaktır.

Bazı düğünlerin kına geceleri ayrı, mevlitleri ayrı, düğünleri ayrı olabilir. Sünnet düğününe karar verdikten sonra en güzeli yapılması istenilenleri liste haline getirmektir yazıya dökülen isteklerden yapılanların üstü çizilerek liste zaman içinde küçültülür. Sünnet düğününün tarihi, yeri ve zamanı belli olduktan sonra bir taraftan davetiye hazırlıklarına da başlanmalıdır. Listenin önceden hazırlanması unutma ihtimalini yok eder. Genellikle düğünlerde en olmadık kişinin unutulması düğün sonrasında tatsız küskünlüklerin başlamasına sebep olabilir. O yüzden bu işi mümkün olduğunca erken başlayın. Ayrıca çocuğun sünnet kıyafetlerini aldıktan sonra fotoğraflarının çekilmesi sünnet günü yaşanan telaşı hafifletecektir. Günümüzde çoğu sünnet davetiyelerinde çekilen bu fotoğraflar kullanılmaktadır. Fotoğraflı davetiyeler sevdiklerinize davetin ötesinde verdiğiniz hatırası ile yıllar boyunca albümlerini süsleyecektir.

 

Davetiyede kullanacağınız davet cümlelerinizde önemlidir. Genellikle bu kısımda yıllar boyu kulağımızda var olan maniler kullanılmaktadır. Bu manilerde yapılan güncelleştirmeleri de okumak yüzlerde gülümsemeleri artıracaktır. Size düşen sizin için en uygun olanı seçip davetiyenize yazmaktır. Davet cümlelerinizde samimiyeti, nazik üslubu tercih etmek davetiyenin şıklığını artırır. Davetiye de davetinizi yaptıktan sonra ebeveyn isimlerini eklemelisiniz. Davetiye de büyük ebeveynlerin isimlerini koymak onları onare edecektir. Kesinlikle unutulmaması gereken sünnet düğünün yeri zamanı ve tarihidir. Eğer kına gecesi ve mevlitte yapılacaksa bunların yeri zamanı ve tarihi eklenmelidir. Ayrıca istendiğinde özel ayrıntılar eklenebilir. Örneğin davetiyenin kaç kişilik olduğu, yemekli olup olmadığı eklenebilir. Bazı düğünlerde özellikle çiçek gönderilmemesi bunun yerine sosyal destek bekleyen kurumlara bağış yapılması istenmektedir. Bu kimi kişilerce hoş karşılanırken kimi kişilerce bu yanlış anlaşılmaktadır. Davetiyeniz sünnet düğününüzün kimlik kartıdır. Davetiyenin orijinalliği düğününüzün de beklentilerini artıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu