Teknoloji

Tesla’nın Çevik, Sessiz Ve Şık Yarı-Kamyon Aracı Yollarda Yağ Gibi Kayıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde görünen  ve yaklaşık değeri 150 bin dolar civarında olan Tesla’nın elektrikli  kamyon  tarzı aracı olan Tesla Semi Truck dizel yakıtla çalışmakta olan kamyon türü araçlar ile kıyaslandığı zaman 0.16 dolarlık farklı kilometre başına daha ekonomik bir taşımacılık sağlıyor.

Yarı kamyon özelliği taşıyan Tesla’nın elektrikli aracı rakipleri ile karşılaştırıldığında yalnızca çevre dostu olması ile değil aynı zamanda dizel yakıt Bir de çalışan normal kamyonlardan daha sessiz bir şekilde çalışması ile de dikkat çekiyor YouTube’da yayınlanan kısa bir video da Kaliforniya’da seyir halinde giden Tesla Semi Truck prototipi hızla kayıp giderken görülüyor ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor.

Aerodinamik kabin tasarımına sahip olan Tesla Semi Truck aynı zamanda çarpmaya karşı dayanıklı cama ve yüksüz olarak seyir halindeyken 5 saniye içerisinde 0 dan saatte 97 kilometre hıza çıkma özelliğine sahip. Daha önce 50 olmayan sebeplerden dolayı yaşanan gecikmeler yüzünden iki kez tanıtımı ertelenen Tesla Semi Truck elektrikli kamyon geçtiğimiz kasım ayında firma CEO’su Elon Musk tarafından tanıtıldı.

Taşımacılıkta Devrim Niteliğinde

Tesla tarafından üretilen elektrikli kamyon Tesla Semi Truck en düşük modeli 150 bin dolar Bir de piyasaya çıkış yapacak ve 483 kilometreyi tek şarjla gidebilir iken 180 bin dolarlık model ise tek şarj ile 805 kilometre yol gidebilecek.

2019 yılından itibaren üretilmesi planlanan araç için birçok firma şimdiden bu Doğa dostu ve ucuz olan elektrikli kamyonlar için sipariş vermeye başladı. Birçok ünlü firma en az 1 Tesla Semi Truck elektrikli kamyon için sipariş verdi 125 araçlık Sipariş ile UPS bu firmalar arasında başı çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu