Güzellik

Tırnaklarda mantar nasıl oluşur?

“Tırnak mantarı”

“Tırnak mantarı” (onikomikoz) oluşumuna neden olan mikroorganizmaların (genellikle de dermatofitler) tırnak plağında mikroskobik yapıda çatlaklardan içeriye doğru nüfuz ettiği veya tırnağın etrafındaki yumuşak dokundan içeriye doğru yaygınlaştığı bilinmektedir. Sağlıklı ve güçlü tırnaklar, el ve ayakları her zaman enfeksiyondan korur. Tırnaklar kırılgansa ya da tırnak bir çarpma sonucu kırılmış veya çatlamışsa, yapısal olarakta zayıfsa “tırnak mantarı” enfeksyonuna karşı el ve ayaklarınız korumasız demektir. “Tırnak mantarı”enfeksiyonu tırnaklara kolayca yerleşebilir ve buralarda çok rahatlıkla çoğalabilirler.

“Tırnak mantarı” enfeksiyonu genellikle insanların ortak olarak kullandıkları banyolar, soyunma odaları, yüzme havuzları, saunalar ve abdesthanelerde bulaşabilir. enfeksiyonlar nemli ortamlarda daha kolay çoğalabildikleri için özellikle sporcularda, namaz kılma alışkanlığı yüksek olan kişilerde, ortak ayakkabı ve terlik kullanılan yerleri kullanan kişilerde çok sık görülmektedir.

Aynı zaman dahijyen koşullarına da çok dikkat edilmeyen, iyi sterilize edilmemiş tırnak makası, pens ve törpü kullanılan kuaförlerde de bu enfeksiyonun bulaşma riski oldukça  yüksektir. Bilhassa cinsiyet ayrımı olmaksızın insalnların hijyen koşullarına dikkat ederek tırnak bakımı yapmaları, tırnak mantarından korunmaları için çok önem arzetmektedir.

Genellikle “tırnak mantarı”, tırnağın altında bulunan tırnak yatağına enfekte eder. Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırabilir, bunlar;

  • Tırnakların zedelenmesi
  • El/ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması
  • Ayak tırnağına basılması
  • Tırnaklar bakımı yapılırken çok dipten kesilmesi
  • Ayak parmaklarına baskı uygulayan küçük/ucu sivri ayakkabılar kullanılması.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu