Hamilelik

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansımız Ne Kadardır?

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansımız Ne Kadardır? Tüp bebek tedavisi bebek isteği olup da gebe kalamayan kadınlar da görülen tedavi yöntemlerinin başında gelen bir hamilelik öncesi yaşanan bir tedavi şeklidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansımız Ne Kadardır? Tüp bebek tedavisi başarı oranı iki şekilde ifade edilmektedir. Canlı doğum aynı zaman da gebelik oranına bağlı kalarak. Gebe kalan her hastanın gebeliği doğum ile sonuçlanmadığı zaman yaşanan bebek kayıpları da dikkate alındığında başarılı sonuçlar olarak görülen doğum olarak ele alınmaktadır. Bu başarı oranına bağlı olarak eve bebek götürme oranı olarak da adlandırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

Tüp bebek de başarı oranı daha doğrusu ifade edildiğinde genellikle artan yaş ile ters orantılı olarak bilinmektedir. Kadın yaşı arttıkça tüp bebek başarı şansı da azalmaktadır. Özellikle tüp bebek tedavilerinde ilk denemede başarı şansı genç kadınlarda yüzde altmışlardayken 4 yaşlardan sonra ise yüzde 20’lere kadar düşmektedir. Çünkü yumurtanın kalitesi kadının yaşına bağlı olarak bilinmektedir.

Tüp bebek tedavisinde uzman kontrolünde yakalanması gereken asıl amaç ilk seferde gebeliği yakalamaktır burada gebelik her kadında ilk tedavide mümkün olmamaktadır. Bundan dolayıdır ki ilk tedavide başarısız olunduğu durumlarda, tedaviye devam edildiğinde yeni tüp bebek denemeleri de beraberinde gebelik şansı da göreceli olarak artarak devam etmeye başlar. Burada tüp bebek denemesi sonrasında ise gençler tüp bebek denemesini sonlandırmaktadır.

Başarısız Olmasının Nedenleri

Burada tüp bebek denemesinin başarısız olmasının nedenleri arasında aşırı derece fazla kilolu olmak, kadın rahimdeki sorunlar, tüplerde hidrosalpinks hormonunun olması, bağışıklık sistemi sorunları, sigara ve alkol kullanım derecesi gençlikte azalmış yumurtalık rezervi de sayılabilir. Bu yönden bakacak olursak kadında yumurta rezervinin sağlanması için buradaki sürece başlamadan önce yaptırılan testler oldukça önem taşıyan nedenler arasında sayılabilir.

Tüp bebek denemesinde erkeklere de iş düşmektedir. Burada erkek sperm sayısı ve erkek sperm sayısının niteliğine bağlı olarak da tüp bebek başarısı daha arttırılabilir aynı kadınlar gibi erkekler de sperm sayısında yaş faktörü vardır. İleri düzeyde bir yaşa sahip kişilerin genç yaşlardaki erkeğe göre daha az başarı oranı saptanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu