Yaşam

Ütü nasıl temizlenir?

Bu yazımız içerisinde sizlere ütü nasıl temizlenir? Sorusunun yanıtını arayacağız. Ütü temizliği yapmadan önce mutlaka ütünün kullanma talimatlarını okumanız gerekir. Talimatlarda sizlere sunulan bilgiye göre temizlenme işlemi yapılmalıdır. İç kanalların temizlenmesinden sonra taban için ütü türüne göre özel ürünler kullanmalısınız. Ütü tabanını temizleme konusunda yemeklik tuz kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için tuz dökerek ütü tabanını ovabilirsiniz. Ayrıca sirkeli bez ile tabanı ovabilirsiniz. Evde yer alan malzemelere göre başarılı alabilirsiniz. Ütü tabanı nasıl temizlenir? Sorusuna yanıt verdikten sonra ütü içinin temizlenmesi konusunda kısa bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Kazanlı Ütüleri Temizleme

Kazanlı ütü temizleme işleminde de aynı buharlı ütü temizlerken kullandığınız malzemelerden yararlanabilirsiniz. Sirke ve suyu karıştırarak ütünün su haznesine yerleştirin. Ütü içine tam olarak işlemesi için bir süre bekledikten sonra buhar düğmesine basın. Bu sayede ütü içerisindeki kireçlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ütünün tabanı ve kazan bölgesi konusunda sirkeli sudan faydalanabilirsiniz.

Ütü nasıl temizlenir 1Buharlı Ütüleri Temizleme

Buharlı ütü modelleri temizlerken limon tuzu ve limon suyundan sizde faydalanabilirsiniz. Çeşme suyu kullandıktan sonra oluşan kireçlenme sorununun önüne geçebilmek adına düzenli şekilde bir miktar limonsuyu ve limon tuzunu karıştırarak ütünün su haznesine koyabilirsiniz. Ütüyü ısıttıktan sonra ütünün soğumasını bekleyin ve su haznesi kısmını temizleyin.

Teflon Ütüleri Temizleme

Teflon ütü temizliğinde taban kısmının zarar görmemesi adına kimyasal özellikli malzemelerden kaçınmanız önerilir. Bunun yerine doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Temiz bir bez üstüne bir miktar karbonat ve sirke döktükten sonra hafifçe ütü tabanını temizleyebilirsiniz. Ütü tabanında yer alan deliklerde eğer kireçlenme olmuşsa kulak çöpü üzerine limon tuzu ve suyu batırarak deliklere sokabilirsiniz. Bu sayede düzenli şekilde temizliği yapılan ütü deliklerinde kireçlenme sona erecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu