Sağlık

Benleri Aldırmak Zararlı m?

Vücutta bulunan benler bazı insanlara güzellik katabilen bir aksesuar olarak görülse bile, pek çok kişi için estetik olarak rahatsızlık vermektedir. Bu nedenle kişi benlerinden kurtulmak isteyebilir. Peki, benleri aldırmak zararlı mı? Ben konusunda önemli nokta benlerin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığının belirlenmesidir.  Pek çok insanın vücutlarında koyu renkli lekeler yer almaktadır. En çok fark edilen ben türleri ise vücudun farklı noktalarında genel olarak koyu renkli ve deriden kabarık bulunanlardır. Vücutta yer alan benler daha çok 30–80 adet civarında bulunmaktadır. Bu durum genetik faktörlere de bağlı değişim göstermektedir. Güneş ışınlarına maruz kalmak ben oluşumunu tetiklemektedir. Benler iyi huylu ya da kötü huylu olmak üzere iki grupta yer almaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesi her zaman benlerin tespit edilmesi son drece önemlidir. Bu uygulama sayesinde daha sonraki zamanlarda yaşanacak olası kötü sonuçların önüne geçilmektedir.

Benleri Aldırmak Zararlı m 1Benlerin Alınma Riski

İnsanı estetik olarak rahatsız edebilecek bu ben türlerinden basit müdahalelerle kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Fakat halk arasında bu benlerin yok edilmesi nedeniyle kanser riski ortaya çıkacağına dair yanlış bir inanış bulunmaktadır. Bu nedenle çoğu hasta doktora başvurmamaktadır. Ben konusunda en sağlıklı bilgi doktora başvurularak alınmalıdır. Doktor tarafından doğru şekilde benlerin alınması hiçbir şekilde kansere neden olmamaktadır.

Değişimine Dikkat Edin

Benin kanser hastalığına dönüştüğünü düşündüren değişim durumları ise hızla büyümesi, renkte değişim, koyulaşma ve kanama şeklinde görülmektedir Benlerini aldırma korkusu yaşamaya devam eden hastalar benlerindeki değişime de dikkat etmemektedir. Bu önemsememe kanser riskine dönüşme riskini geç fark etmelerine neden olabilmektedir. Bu yüzden benlerin değişimine dikkat edilmeli ve mutlaka uzman bir estetik cerraha başvurmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu