Sağlık

Varislerden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün Müdür?

Varislerden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün Müdür? Varisleri olan kişiler ameliyat olmadan varislerinden kurtulmak isteyebilir. Peki ameliyatsız varis tedavisi nasıl olur?

Varislerden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün Müdür?  Ameliyatsız varis tedavisi nasıl olur veya böyle bir tedavi mümkün müdür sorusunun cevabı evet mümkündür. Varis, bacaklarda bulunan toplardamarların bozulup, damarlarda kanın birikmesi görüntüsünün dışardan görünür bir hale gelmesidir. Varis sadece bacaklarda olmamakla birlikte en çok bacaklarda görülmektedir.

Varislerin teşhis edilmesi için, Dopple rultrasona girmek gerekmektedir. Radyoloji uzmanı tarafından varis teşhisi koyulmaktadır. Varisler 3 çeşittir. Gözle görülür şekilde çıkıntılı olanlar büyük varis, mavi ve yeşil renkli olanlar orta boy varis, örümcek ağı şeklinde olanlar da kılcal varistir.

Varis Nedenleri Nelerdir?

Varis oluşma nedeni birden fazladır. Genellikle uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak oluşmakla birlikte diğer sebepler ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Kilo fazlalığı
  • Hamilelik
  • Dar kıyafet seçimleri
  • Doğum kontrol hapı kullanımı
  • Kabızlık
  • Ve genetikten dolayı varisler görülebilmektedir.

Varislerden Ameliyatsız Kurtulmak Mümkün Müdür?

Varislerden ameliyatsız kurtulmak mümkündür. Farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Lazer, köpük, skleroeterapi ve radyofrekans tedavi yöntemleri mevcuttur. Daha detaylı bir şekilde incelenecek olunursa şu şekilde belirtilebilir:

1-Lazer Varis Tedavisi

Ameliyatsız  varis tedavi yöntemleri arasında en güvenilir olanı lazer varis tedavisidir. EVLA, yani lazerli varis tedavisi büyük damarlara yapılmaktadır. Genel anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Sadece işlem yapılacak bölge uyuşturularak gerekli damarlar yakılarak yapılmaktadır. İşlem sonrasında varis çorabı giyilip, aynı gün taburcu olunmaktadır.

2-Köpük Varis Tedavisi

Özel bir ilaçla yapılan köpüklü varis tedavisi ile varisleşmiş damarlar kapatılmaktadır. Bu ilaçla damarın iç yüzü yakılıp, dolaşımın kapanmasına engel olunmaktadır. Genellikle orta boy varisler için bu yöntem tercih edilmektedir.

3-Radyofrekans Varis Tedavisi

Lazerli varis tedavisine en çok benzeyen radyofrekans varis tedavisidir. Varisli kalın damarların içine radyofrekan sprobu yerleştirilmektedir. Prob ısınır ve iç yüzeyleri yakarak yapışmasına neden olur.

4-Skleroterapi Varis Tedavisi

Köpük tedavi yöntemine benzer ama skleroterapi yöntemde ilaç köpürtülmeden damara uygulanır. Kılcal damar kapatılmasında en çok tercih edilen yöntemdir.

Görüldüğü üzere ameliyat olmadan varis tedavi yöntemleri birden fazla seçeneklidir. Kişiler kendileri için en uygun olan yöntemi tercih edebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu