Yaşam

Çocukların Boyunun Uzamasına Yardımcı Besinler 

Çocukların Boyunun Uzamasına Yardımcı Besinler nelerdir? Sağlıklı ve doğru beslenme boy uzamasını etkileyen en önemli unsurdur. Sizler de boy uzamasına yardımcı besinler nelerdir öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Çocukların Boyunun Uzamasına Yardımcı Besinler nelerdir? sorusu çocukların gelişimiyle yakından ilgilenen ebeveynlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Boy uzamasında genellikle genetik faktörler etkili olsa da gelişim çağında doğru beslenme ve egzersiz de boy gelişimini etkilemektedir. Peki, boy uzamasına yardımcı besinler nelerdir? Öncelikle çocuğunuzun tüm gelişim çağı boyunca sağlık besinler tüketmesi ilerleyen yaşamında da vücut sağlığını etkilemektedir.

Boy uzatmaya yardımcı besinler, oldukça çeşitlidir. Fakat bu besinlerin de dengeli ve doğru bir şekilde de tüketilmesi gerekmektedir. Boy uzamasında önemli olan kas ve kemik gelişimini sürdürmektir. Çocuklar, gelişim dönemlerinde sağlıklı ve dengeli beslendiği zaman genetik yatkınlıkları da var ise boyları düzenli bir şekilde uzayacaktır.

Çocuklar Boy Uzaması İçin Ne Yemeli?

Çocuklarının boy gelişimini ilerletmek isteyen ebeveynler “çocuklar boy uzaması için ne yemeli?” sorusuna yanıt arıyor. Çocukların gelişim için tüm besin değerlerine ihtiyaçları vardır. Protein, vitamin, demir, kalsiyum, mineral içeren tüm gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Boy uzamasında önemli olan kas ve kemik gelişimi olduğu için kalsiyum, magnezyum, fosforun vücutta yeteri kadar bulunması gerekmektedir. Bu değerlerin hangi besinlerde yer aldığını bilmiyorsanız sizin için boy uzatan besinleri hazırladık.

  • Taze meyve ve sebzeler vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için mutlaka tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzelerin çocukların günlük beslenmelerinde yer alması gerekmektedir.
  • Protein bakımında zengin et, balık, tavuk gibi besinler de düzenli olarak tüketildiğinde boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Kırmızı et, tavuk kas ve kemik gelişimini iyi yöne etkilemektedir. Balık ise boy uzamasını için en önemli vitamin olan D vitaminine sahiptir. Bu sebeple çocuklarınıza haftada bir veya iki gün balık yedirmelisiniz.
  • Süt ve süt ürünlerinin çocukların gelişiminde oldukça etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Süt ve süt ürünleri boy uzaması için günlük olarak tüketilmelidir.
  • Yumurta, protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu sebeple her kahvaltıda tüketilmesi çocuğunuzun gelişimini etkileyecektir.
  • Badem, fındık, fıstık, ceviz gibi besinlerin de boy uzaması için tüketilmesi gerekmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu