Güzellik

Yanlış Bildiklerimiz

Yaygın inanışın aksine göz altı torbalarının uykusuzlukla çokta ilgisi yoktur. Daha çok genetik bir yaşlılığın belirtisidir. Göz yuvası çevresindeki yağlar bir bölgede toplanır ve şişlikleri yaratır. Ayrıca sabah uyandığınızda gözde çapak olmasının nedeni hijyen eksikliğinden değil gözyaşının kurumasından kaynaklanır. Çok yakından televizyon seyretmek veya yetersiz ışıkta kitap okumak sonucunda gözlerin bozulduğuyla ilgili kanıtlanmış bir çalışma yoktur.

Hepimiz ev dışında alışveriş merkezleri ve benzeri yoğun yerlerde tuvaletleri kullanırken hijyen konusunda tedirgin oluruz. Yapılan araştırmalar tuvalet oturaklarındaki mikropların kapı kollarında, okul sıra ve masalarında ve evde kullandığımız buzdolaplarında ölçülen mikroplara oranla çok masum kaldığını göstermiştir.

Anti bakteriyel sabunların diğer sabunlara oranla çok daha fazla ilgi görmesi üzerine yapılan araştırmalar her iki tür sabunla ellerini yıkayan kişilerin ellerinde eşit oranda bakteri olduğunu göstermiştir. Dahası anti bakteriyel sabun kullanımının antibiyotiğe dirençli organizmalar ortaya çıkardığı ve gelecekte sağlık açısından riskler oluşturacağı endişesi artmaktadır.

Yanlış bildiğimiz şeyler bunlarla da sınırlı değil. Sarımsak kokusunun mideden geldiği bilinir. Sarımsak yenildiğinde ağır kokulu sülfür bileşikleri ortaya çıkar ve koku sindirim sistemine değil en ince damarlar yardımıyla akciğerlere yayılır. Kişinin soluk alıp vermesiyle tekrar dışarı çıkar.

Yaygın İnanışlar

Tırnaklarda görülen beyazlıkların kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı söylenir. Bu doğru değildir. Asıl neden tırnakların aldığı çarpmadan kaynaklıdır. Tırnak dokusu oluşurken hava almasından dolayı da meydana gelmektedir. Sol elini kullananlarda sol elde, sağ elini kullananlarda da sağ elde daha çok görülür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu