Hamilelik

Hamileliği Engelleyen 9 Neden

Kadınlarda özellikle hamile kalma olasılığı düşürmek de olan pek çok farklı etken bulunduğundan hamile kalmak isteyenlerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

Anne olmak isteyen kadınlar için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Doğal yollardan hamileliği engelleyen 9 neden uzun süre denenmesine rağmen hamile kalma durumunu söz konusu olmasına engel olabilir.

  1. Hormon düzeninin bozulması

Özellikle kadınlarda yumurta gelişimini ve çatlatma sürecini hormon seviyeleri sağlamaktadır. Bu nedenle bozulması durumunda hamileliğin engellenmesi söz konusu olabilir.

  1. Rahim ve tüplerdeki hastalıklar

Kadınlarda özellikle rahimde ve tüplerde ortaya çıkabilecek hastalıklar hamileliğin engellenmesine neden olabilir. Uzun süre doğal yollardan hamile kalmayı başaramayan çiftler bu konuda özellikle uzman yardımı alarak oluşan problemin belirlenmesini sağlayabilirler.

  1. Metabolik hastalıklar

Diyabet, bağışıklık sistemini etkileyen sorunlar, karaciğer ya da böbrek hastalıkları gibi pek çok farklı hastalık gebelik olasılığını düşürebilir.

  1. Kadınlarda ileri yaş

İlerleyen yaşlarda özellikle hamile kalma olasılığı daha azdır. Bu nedenle erken dönemde mümkün olduğunca hamile kalınması sağlıklı bir gebelik geçirilmesini sağlayabilir.

  1. Erkeklerde sperm kalitesinin bozulması

Erkeklerde özellikle zaman içerisinde sperm kalitesinin bozulması gebeliğin oluşmasını engelleyebilir.

  1. Alkol ve sigara kullanımı

Kadın veya erkeğin alkol ya da sigara kullanması durumunda gebelik oluşumunu olasılığı düşebilir.

  1. Aşırı zayıflık veya aşırı şişmanlık durumu

Aşırı zayıflık ya da bunun yerini aşırı şişmanlık durum oluşması halinde gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşması engellenebilir.

  1. Kanser ilaçlarının kullanılması

Kanser tedavisi görmekte olanların özellikle ilaç kullanımı nedeniyle gebelik olasılığı düşebilir.

  1. Vajinal kuruluk durumu

Kadınlarda Vajinal kuruluk oluşması halinde gebelik olasılığının düşmesi durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süre denenmesi durumunda hamileliğin oluşmaması halinde mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu