Sağlık

Yüksek Kolesterol Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Yüksek Kolesterol Nasıl Kontrol Altına Alınır? Kolesterol mumlu bir yapıya benzeyen tipik bir yağ dokusudur. Bedenimiz D vitamini ve bazı hormonların işlevini yapabilmesi için kanda az miktarda kolesterol olması gerekmektedir. Kolesterol karaciğerden hücrelere, hücrelerde tekrar karaciğere iki farklı paket halinde taşınırlar. Bu kolesterollerden kötü olanına LDL kolesterol, iyi olanı da HDL kolesteroldür.

Yüksek Kolesterol Nasıl Kontrol Altına Alınır? Eğer kanda fazla miktarda LDL kolesterol varsa bu damarlarda birikir ve bir süre sonra bu damarların daralmasına ve sertleşmesine sebebiyet verebilir. HDL kolesterol ise damarlarda biriken LDL kolesterolün yeniden işlenmesi için karaciğere taşır.

Damar içlerini tamir eder. Bu sebeple LDL kolesterolün yüksek, HDL kolesterolün düşük olması kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Ancak hayatımızda yapacağımız ufak değişiklikler bu yüksekliği indirmenizi sağlayacaktır.

LDL Kolesterolün Düşmesi İçin Neler Yapmalı?

  • Trans yağlardan uzak durulmalıdır. Trans yağlar LDL kolesterolünüzü yükseltirken, HDL kolesterolünüzü düşürürler. Buda geri dönülmez hasarlara neden olabilir. Tranş yağlar kızartmalarda, bu tür paketlenmiş ürünlerde, pasta, kek gibi yiyeceklerde kullanılır. Ev yapımı ürünleri tercih etmeniz önerilir.
  • Kilo vermek. Normal boyunuza göre fazla kilolara sahip olmak risk faktörüdür. Kilonuz arttıkça LDL kolesterolünüzde artar. Ancak kilo vermeye başladığınızda LDL kolesterolünüz düşecek, HDL kolesterolünüz artacaktır. Kolesterolü düşürmek için çok fazla kilo vermeniz gerekmiyor. Sadece 5 kilo verdiğinizde LDL kolesterolünüz %8 oranında düşecektir.
  • Egzersiz Yapmak. Spor kötü kolesterolün yükselmesini engellemede iyi bir yöntemdir. Spor yapmakla HDL kolesterolünüz artar ve kandaki kötü kolesterol karaciğere tekrar taşınır. Hergün en az 20 dk. Yürümek ve ya tempolu koşular, bisiklete binmek gibi sporlarla kötü kolesterol düşmesinde etkilidir
  • Kolesterol düşüren gıdalar tüketmek. Tam tahıllı ürünler gibi lif oranı yüksek ürünler tüketilmelidir. Bu sayede kötü kolesterolünüzde düşme yaşarsınız. Yine keten tohumu, ceviz, fındık, badem gibi yemişler, portakal limon gibi C vitamini yüksek meyveler, hamsi, sardalye, somun gibi omega3 yönünden zengin etleri tüketmeniz kolesterolünüzü düşürmede yardımcı olacaktır.

Ürün Alırken Dikkat edilmesi Gerekenler

Toplum olarak her şeyde hazıra alıştığımız gibi alış veriş yaparken de bazı şeyleri kaçırıyoruz. Bunlardan biri ise aldığımız ürünlerin üzerini okumak. Kolesterolü trans yağın yükselttiğini biliyorsunuz. Bunun için daha dikkatli olmalıyız. Ve market alışverişlerinde içeriğini okumadan o ürünü almamalıyız. Ancak bazı ürünlerde trans yağ içerir yazmıyor. Eğer üründe “ kısmi hidrojenize yağ “ içerir yazısı görürseniz bu trans yağ var demektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu