Hamilelik

Yumurtlama Tarihi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtlama Tarihi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir? Kadınlarda yumurtlama zamanını gösteren ve buna bağlı olarak gebe kalmayı planlayan kadınlar için yumurtlama tarihî büyük bir önem arz etmektedir.

Yumurtlama Tarihi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir? Günümüzde yumurtlamaya yönelik tespitler yapan pek çok test ve cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların ve testlerin içerisinde en güvenilir en doğru sonuçlar veren transvaginal ultrason cihazı olmuştur. Sizler de yumurtlama tarihî ile alakalı detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yumurtlama Nasıl Olur?

Yumurtalık içerisinde FSH hormonu ile birlikte pek çok yumurta keseceği büyür. Bu keseciklerin büyümesi ile birlikte bu kesecikler FSH salgısına dönüşür. İçeride yer alan pek çok folikül etkisiz olurken, baskın folikül yumurta ile birlikte büyümesine devam eder. Bu baskınlığa sahip olan folikül, devamlı olarak östrojen hormonu salgılar. Bu salgılanmadan dolayında yumurtlama yapılmasını tetikler ve yeni yumurtalar oluşur. Bu yumurtlamadan sonra ise baskın folikül, korpus luteuma dönüşür ve beraberinde adet kanamasının başlamasına yol açar.

Yumurtlama Tarihî Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtlama tarihî hesaplama yöntemleri belli başlı 7 türde hesaplanmaktadır. Bu hesaplama yöntemlerinin her birinin farklı oranda doğruluk payı vardır. Buna göre yumurtlama tarihî hesaplama işlemlerinde en güvenilir yöntemi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle daha kesin ve daha güvenilir sonuçlar elde ederek daha doğru kararlar verebilirsiniz. Sizlere bu yöntemleri belirtmek gerekirse bu yöntemler şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Takvim yöntemi,
  2. Transvajinal ultrasonografi yöntemi,
  3. İdrarda luteinize edici hormon yani (idrar LH) tespiti yöntemi,
  4. Kanda yer alan progesteron tespit yöntemi,
  5. Bazal vücut ısısı izleme yöntemi,
  6. Servikal mukus inceleme yöntemi,
  7. Tükürük eğreltiotu analiz yöntemi

Yumurta Tarihî Hesaplama Aracı Nedir?

Yumurta tarihî hesaplama aracı ile birlikte kadınlar yumurtlama zamanları ile alakalı bilgiler almaktadır. Yani kadınlar bu hesaplama araçları ile birlikte yumurtlama zamanları hakkında detaylı bilgiler almasını sağlamaktır. Buna göre gebe kalmayı düşünen kadınlar bu hesaplama doğrultusunda gebelik oranını artırabilmektedir. Bu hesaplama yöntemleri gerçekleştirmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin çoğu belirli bir güvenirliğe sahiptir. İsteyen kişiler bu yöntemleri deneyebilir, buna göre güvenilir sonuçlar alabilirler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu