Güzellik

Cildinizin Siyah Noktalarla Savaşı

 Siyah noktalar

       


Pek çok insanın problemi olan siyah noktalar.Yağlı ve geniş gözenekleri olan ciltlerde oluşur.Siyah noktaların oluşmasındaki bazı nedenler, yanlış beslenme ve cildimizde biriken kir ve makyaj kalıntıları hatta ciltte biriken yağ dır.

    Siyah noktaları temizlemek için gözenekleri açmak gerekir. Gözeneklerin açılması için buhar banyosu yapılabilir. Bir tencereye bir miktar su koyup kaynatın, başınızı bir havluyla kapatın, tencerenin üzerine eğilip dayanabildiğiniz kadar bekleyin bu şekilde gözenekleriniz açılacaktır.

siyah nokta oluşumu

    Siyah noktaları zorlayarak sıkmayın. Bir adet iğnesi çıkartılmış şırınga yardımıyla siyah noktanın üzerine bastırın ve çekmeye çalışın. Çekemiyorsanız sakın zorlamayın. Siyah noktayı temizlemeye çalışırken iz ve leke oluşmasına neden olabilirsiniz.

     Siyah noktaları temizlemek için peeling tarifi      

     1 çay kaşığı kahve ( Türk kahvesi )

     1 çay kaşığı toz şeker,  Biraz bal

Malzemeleri küçük bir kapta karıştırın, ovalayarak yüzünüzün her yerine sürün. Karışımı sürerken kesinlikle bastırmayın, cildinizin tahriş olmasına yol açabilir. Bu tarifi haftada bir yâda iki kez uygulayabilirsiniz.

    Limonlu maske: 1 yumurtanın akı, yarım limonun suyu, bu iki malzemeyi karıştırın, kısık ateşte çok az ısıtın, katılaşmaya başlayınca indirin,  soğuduktan sonra yüzünüze uygulayıp 15 dakika kadar bekletin durulayın, uygun bir nemlendirici krem sürün.

    Birde yulaf maskesini deneyebilirsiniz. 1 çorba kaşığı yulaf unu ve su, yulaf ununu suda bulamaç haline gelene kadar pişirin, 1 tatlı kaşığı badem unu koyarak karıştırın, bu karışımla cildinizi dikkatli bir şekilde ovalayın, sonra ılık su ile durulayın.

Peeling işlemlerinden sonra gözenekler genişleyecektir. Şimdi genişleyen gözenekleri sıkılaştırmak gerekir.

1 yumurta, kurutulmuş ufalanmış papatya, 1 çorba kaşığı kadar bal, ince kıyılmış nane ( taze olursa daha iyi olur) tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize uygulayın, gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacaktır. Siyah nokta olmaması için nelere dikkat edilmelidir?


Siyah noktaların oluşumu çoğu zaman genetik faktörlere, çoğu zaman ise yiyeceklerle alakalıdır. Aşırı yağlı yiyecekler siyah noktaların oluşmasını sağlar. ( fındık, fıstık, cips vb ) yiyecekler yenilmemelidir. Genetik faktörlere dayalı ise, cilt yapısı tekrar siyah nokta oluşturmaya başlayacaktır. Cildi sürekli temiz tutmak gerekir, her sabah ve akşam uygun bir temizleme jeli ile mutlaka günlük cilt bakımı yapılmalı ve uygun nemlendirici kullanılmalıdır. Siyah nokta temizliğinde kesinlikle kuru sabun kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu