Güzellik

Ayak Bakımı ve Püf Noktaları

Ayak Bakımı

Ayaklar dış organlarımızın en önemlileridir. Vücudumuzun bütün yükünü taşıdıkları ve devamlı ayakkabı içinde bulunduklarından dolayı onlara gereken önemi göstermeliyiz.  Ayak bakımını yapmazsak ne olur? Ayaklarımıza gereken bakımı vermezsek ayakta ağrılar ve sızılar meydana gelecektir, yürümemiz zorlaşacaktır. Ayakkabının ayak sağlığı üzerinde önemli rolü vardır. Ayağı vuran ayakkabılar giyilmemelidir. Ayağımıza uyan rahat, görünüşü sade, çok yüksek ökçeli olmayan ayakkabılar giyilmelidir.  Ayağa uymayan dar ayakkabı kadar, geniş ayakkabı da nasır oluşmasına neden olur. Nasırın gelişmemesine dikkat edilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Ayaklar Neden Aşırı Terler?

Ayak terlemesi, birçok kişinin şikayetçi olduğu konudur. Terleme en çok parmak aralarında olur, ayak terlemesi en fazla yazın olursa da birçok kimsenin bünyesi bakımından bu terleme kışın da olabilmektedir. Ayağımız terlerse ne yapmalıyız? Ayağı terleyen kimse ayağını, çorabını ve ayakkabısını temiz tutmalıdır. Terleyen, ıslanan çorapların içine tozlar da yapışır ve sertleşir. Böylece yumuşak deriyi tahrik ederek özellikle parmak aralarında yaralar oluşur.

Ayak Terlemesini Önleyecek Tedbirler

Tuzlu su teri önlemeye iyi gelir, deniz banyoları da iyi gelmektedir. Ayağın terleyen yerlerine yarıya alkolle sulandırılmış dürdiod sürmek veya 1/4000 oranında sulandırılmış potasyum permanganat eriyiği ile ayak banyosu yapılması terlemeye çok iyi gelir. Bunu günde bir defa yapmak yeterlidir. Ayrıca oksit de zenk tanili pudralar ayak terlemesinde deride koruyucu bir tabaka teşkil ederek fayda sağlar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu