Anne-Çocuk

Doğum Sonrası Ne Gibi Sıkıntılar Baş Gösterir?

Doğum Sonrası Ne Gibi Sıkıntılar Baş Gösterir? Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğması ve gözlerini dünyaya problemsiz biçimde açabilmesi için yaklaşık 38-40 hafta arasında olmalıdır. Daha erken süreçte doğan bebekler ise prematüre olarak adlandırılmaktadır.

Doğum Sonrası Ne Gibi Sıkıntılar Baş Gösterir? Hamileliğin 36-37 haftasında gerçekleşen doğumların bu süreçte değerlendirildiğini belirtebiliriz. Gebeliğin kaçıncı haftasında olursanız olun 2,5 kg’dan daha düşük kiloya sahip olan bebekler düşük doğum ağırlıklı olarak adlandırılır. Şeker takibi yapılır, hipoglisemi görülür ve sarılık daha az oranda görülür.

Bebeğiniz Yeterince Besleniyor Mu

İlk 30 günlük süreçte bebeğinizin aldığı kiloyu takip edebilirsiniz. Gün içerisinde 25-30 gram alan bebeğiniz sağlıklı besleniyor demektir. Aksi bir durumda ise daha çok ağladığını görebilirsiniz. Ayrıca uykusunun sürekli bölünmesi ve kilo kaybetmesi de yeterli beslenmediğini gösterecektir.

Bebeğinizin Hapşırması ve Hıçkırık

Bebeğinizin vücut ısısını kontrol etmenize ve ortak sıcaklığını ideal tutmanıza rağmen sürekli soğuk algınlığı semptomlarını gösteriyor olabilir. Burun mukozasının hassas olmasından dolayı kıyafetlerden uçuşan tozlara karşı dahi tepki gösterebileceklerini unutmamalısınız. Ancak bununla birlikte ateş veya öksürük gibi durumların olup olmadığını takip edebilirsiniz. Beslenme esnasında ya da hemen sonra diyaframın kasılması ve yutkunmanın azalması ise hıçkırık şeklinde ortaya çıkar. Hıçkırık tutması halinde ise emzirmeye devam edilmesi önerilir.

Bebeğiniz İçin İdeal Oda Sıcaklığı

Bebeğinizin sürekli uyuması sizleri rahatsız ediyor olabilir. Hiçbir problem olmadığından emin olmanıza rağmen bu tür bir sorunu yaşıyorsanız, oda sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. 22-23 derecelik sıcaklıkların ideal olabileceğini belirtmekteyiz. Ancak 24 ve daha üst derecede sıcaklığın olması ise daha fazla uyuması ve emme isteğinin artması anlamına gelecektir. Diğer yandan ise aktivitelerinin ciddi oranda azalacağını belirtebiliriz. Bu nedenle oda sıcaklığına dikkat etmeli ve bebeğinizin üşüyeceğini düşünerek çok kalın giysiler giydirmemelisiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Görülen Sarılık Nedir

Bebeklerde ilk haftalarda sarılık şikayetlerinin görülme olasılığı % 60’lardadır. Haftasını doldurmadan prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerde ise bu olasılık % 80’lere kadar çıkmaktadır. Öncelikle göz bebeklerinde başlayarak, daha sonra ise yüzüne ve aşağıya doğru ilerleyecek olan sarılığın ölçülmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Sarılık durumunun tam olarak netlik kazanabilmesi için bilirubin seviyesi kontrol edilecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu