Anne-Çocuk

Emzirme Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar!

Emzirme Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar! Anne ve babalar özellikle şunu iyi bilmeleri gerekmektedir. O da, anne sütünden daha besleyici hiçbir besin maddesi, bebek için bulunmamaktadır.

Emzirme Döneminde Doğru Bilinen Yanlışlar! Biberon ile beslenmenin anne sütünden daha doyurucu olduğu yanlışı, ne yazık ki insanlar arasında hızla yayılmaktadır. Ticari kaygılar kokan bu yaklaşım, gerçek anlamda doğru şeyleri ifade etmemektedir. Zira biberonla beslenme, bebek için birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu zorlukların en başında sindirme işlemi gelmektedir.

Biberonla Beslenmenin Anne Sütünden Daha Besleyici Olduğu

Biberon ile beslenen bebekler sıklıkla hem mide hem de gaz problemleri yaşamaktadır. Oysa anne sütünü bebekler, hem kolay hem de çabuk bir şekilde sindirmektedir. Anne sütü bebeğin metabolizması üstünde daha az stres oluşturmaktadır. Anne sütü sayesinde bebeğin yeme alışkanlığına daha erken hazırlanacağı da, uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bebeğin metabolizması ne kadar hızlı çalışırsa, beslenme sıklığı da o kadar artış göstermektedir.

Biberonla Beslenmenin Bebeği Uyuttuğu Algısı

Biberonla beslenen bebeklerin daha fazla uykuya neden olduğu ve bundan dolayı da bebeklerin daha iyi uyuduğu gibi bir algı oluşturulmaktadır. Oysa bebekler, biberon ile beslendiklerinde metabolizmalarındaki sindirim faaliyetleri daha uzun sürmektedir. Bundan dolayı beslenme aralıkları uzun aralıklar içermektedir. Bu aralıkların uzun sürmesinden dolayı da bebekler, vakitlerinin büyük çoğunluğunu uykuda geçirebilmektedir. Bakıldığında emzirilen bebeklerin daha güvenli uyudukları ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin sık uykudan uyanmaları ise aslında iyi bir durumu işaret etmektedir. Bir yaşının altındaki bebeklerde görülen ölüm sendromu, bu sayede önlenmektedir.

Katı Yemeğe Başlayan Bebeğin Anne Sütüne İhtiyacı Yoktur Algısı

Dünya Sağlık Örgütü ile Sağlık Bakanlığı, bebeklerin ilk altı ayında yalnızca anne sütü ile beslenmesini şiddetle tavsiye etmektedir. Anne sütünün yeterli olmaması durumlarında, anne sütünün doğal yöntemlerle arttırılması girişimlerinde bulunulması gerekmektedir. Bunun da mümkün olmaması halinde, hekim ile görüşülerek ve onun önerisi ile biberon süreci takviyesine girilebilmektedir. Bebeklerin altı ila sekiz ay arasında ek gıda olarak öğün niteliğinde beslenmesi, yüzde otuz oranında kalmalıdır. Dokuz ile on iki ay arasına gelindiğinde tam bir öğün şeklinde oluşturulmalıdır. Tüm bu süreler zarfında anne sütü ile beslenme yüzde elli oranının altına düşmemelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu