Güzellik

Salgın Hastalıkla Gelen Yoğun Saç Dökülmesi!

Salgın Hastalıkla Gelen Yoğun Saç Dökülmesi! Kovid 19 salgını aşamalarında, bir yanda stres diğer yanda salgının geçirdiği olumsuzluklar, özellikle insanların saçlarında dökülme yaşanmasına neden olmaktadır.

Salgın Hastalıkla Gelen Yoğun Saç Dökülmesi! İnsanlar, günlük yaşamdaki olumsuzlukların oluşturduğu strese ilave olarak, salgının tetiklediği gerginlikle yaşamları altüst olabilmektedir. Bu olumsuz duruma beslenme eksikliği ile hormonlarda yaşanan değişiklikler de eklendiğinde özellikle saçlarda kayıplar akmaktadır. Bunlara ilaveten farklı sebeplerden dolayı dökülen saç telleri, kadınların olduğu kadar erkeklerin de kâbusu niteliğindedir.

Salgında Saç Dökülme Hızında Artış

Son günlerde yapılan çalışmalar, salgından etkilenen insanların ilerleyen dönemlerde ciddi saç dökülmeleri yaşayabildiğini ortaya koymaktadır. Hatta gerçekleştirilen bazı çalışmalar, salgın yaşayanların neredeyse yüzde otuzuna yakınında saç dökülmesi görüldüğünü göstermektedir. Yaşanan saç kayıplarının çözümü için tamamen doğal tarifler de bulunmaktadır. Pahalı kremler ile şampuanlar kullanılmadan, özel karışımlı doğal yöntemler sayesinde saç çıkartılabilmektedir.

Saç dökülmesine karşı tamamen doğal ve etkili karışımlar tavsiyesinde bulunan güzellik uzmanları, saç dökülmesinin farklı nedenleri üstünde de durmaktadır. Yaşanılan ateşli hastalıklar ile geçirilen enfeksiyonlar, saç telleri üstünde etkili olduğu kadar yoğun bir şekilde kilo kaybı yaşanması ve kullanılan ilaçlar ile metabolizmadaki hormonal değişiklikler, saç telleri üstünde oldukça büyük etkiye sahiptir. Ayrıca metabolizmanın ihtiyacı olan biyotin, çinko ve demir eksikliği de, yetersiz beslenmenin bir sonucu olarak saç tellerinin dökülmesini tetiklemektedir.

Doğal Özellikli Saç Bakım Kürü

Yaşanan olumsuzluklarla ortaya çıkan saç dökülmesi sorunu, tamamen doğal ve ev ortamında yapılabilecek pratik tarifler ile de ortadan kaldırabilmektedir. Bunun için öncelikle bazı malzemelerin tedarik edilmesi gerekmektedir. Özellikle kırk mililitre hindistan cevizi yağının bulunması ve on mililitre jojoba yağı ile karıştırılması istenmektedir. Yirmi damla kadar selvi ile bir o kadar okaliptüs ve nioli ve çay ağacı yağı da karışıma ilave edilmelidir. Tarçın ile sedirin karışıma katılmasının ardından onar damla karanfil ile yılang yılang da karışımdaki yerini almaktadır. Beş damla kadar Itır ile yirmi damla naneden elde edilen uçucu yağ, karışımla buluşmalıdır. Elde edilen bu karışım, günde bir defa olmasa da, haftada üç ya da dört kez, masaj yapılarak saç derisine yedirilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu