Güzellik

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YAŞANABİLECEK PSİKOLOJİK SORUNLAR

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YAŞANABİLECEK PSİKOLOJİK SORUNLAR

 

Bayanlar, hamile olduklarını öğrendikleri zaman kendilerini kişisel bir değişim içerisine sokarak farklı bir yaşam içine girmeye çalışır. Hem dünyaya hem de kendi çevrelerine karşı bakış açılarını değiştirirler. Bayanların psikolojilerinde meydana gelen bu değişim ister istemez eşini de içine çeker ve aile yeni bir yaşam modeli geliştirmeye başladığının farkına varır.

Hamilelik süreci

Hamileliğin ilk evresinde hem gebede hem de yakın çevresinde tatlı ve huzurlu bir heyecan kendini gösterir. Bu heyecan gebeye hamileliğin ilk dönemlerinde yaşamış olduğu fizyolojik sorunlar sonucunda oluşan psikolojik problemleri aşmasında büyük fayda sağlar. Hamile bayanların, hamileliğin ilk üç ayında kendilerine pozitif psikoloji geliştirmeleri çok önemlidir. Çünkü geliştirdikleri bu pozitif psikoloji, yaşamış oldukları psikolojik sorunlara karşı bir kalkan görevi görebilir. Hamilelik sürecinde hormonların da vücutta meydana getirdiği etkiyle gebelerin duygusallık oranı aşırı derecede artmaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde gebelerin gösterebilecekleri aşırı alınganlık durumlarına, durduk yere sinirlenerek, tepki verilmeyecek konulara tepki vermesine anlayışlı bir şekilde yaklaşılmalı ve kesinlikle karşı tepki verilmemelidir. Çünkü gebenin verdiği bu tepkiler elinde olmadan iradesi dışında gelişir. Bu tip durumlarda gebeleri rahatlatıcı sözler söylenmeli ve davranışlarda bulunulmalıdır. Aksi takdirde bebeğin psikolojik ve fiziksel gelişimleri gerileme gösterecek derecede olumsuz etkilenmektedir.

pozitif psikoloji

 

Gebelerin, hamilelik süreci ne kadar neşeli ve keyifli geçerse hem annenin hem de bebeğin fizyolojik ve ruh sağlığı o kadar iyi olur. Bu nedenle gebelerin, devamlı surette pozitif psikoloji geliştirmeleri önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu