Güzellik

TABLET OLARAK KULLANILAN ANTİOKSİDANLARIN ZARARLARI

TABLET OLARAK KULLANILAN ANTİOKSİDANLARIN ZARARLARI

 

 

Antioksidanlar vücudumuzda bulunan zararlı serbest radikallerler savaşan ve bu serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmakla görevli olan antioksidanlar, son dönemde sağlıklı ve genç kalmak isteyen insanların yeni gözdesi. Doğal olarak çeşitli sebze ve meyvelerde kendiliğinden bulunan bu antioksidanları meyve ve sebze tüketerek almak mümkün. Fakat yoğun iş hayatı içerisinde meyve ve sebze tüketmek herkesin harcı değil. Durum böyle olunca da insanların bu isteğini ve piyasadaki ihtiyacı karşılamak isteyen firmalar tablet şeklinde antioksidan içeren ilaçlar üretmeye başladılar. Fakat durum hiç de göründüğü gibi değil.

 

 

Tablet olarak satılan antioksidanların nerdeyse hiç antioksidan etkisi yok. İçeriğinde lycopen ve quercetin bulunan bu tabletlerin vücut tarafından tam olarak alınabilmesi için beraberlerinde yardımcı, etkin maddeleri de içermesi gerekiyor. Bu yardımcı maddelerin tabletin içinde bulunmaması sebebiyle de bu tabletler işlevselliğini kaybediyor.

 

 

Peki bu antioksidan tabletlerin zararı var mı ? Serbest radikaller her ne kadar çoğunlukla zararlı maddeler olsalar da bazen bağışıklık sistemi için vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler oluyorlar. Örneğin; vücuda bir virüs ya da bakteri girdiğinde serbest radikallere ihtiyaç duyulur. Fakat tablet yoluyla alınan bu antioksidanlar sebebiyle, ihtiyaç duyulan bu serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılmış olur ve bağışıklık sistemi zayıflar.

 

 

Antioksidanlar her ne kadar vücudun ihtiyaç duyduğu ve vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştıran maddeler olsalar da, tablet şekilden alınan antioksidanlar gerek tam olarak vücuda alınamaması gerekse vücutta gerekli olan serbest radikalleri uzaklaştırması sebebiyle zaman zaman zararlı hâle dönüşebiliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu