Güzellik

İyi Bir Makyajın İncelikleri

 

İyi Bir Makyajın İncelikleri

Makyaj, kadınların hayatında önemli bir yer tutuyor. Her ne kadar günümüzde doğallık ve sadelik oldukça revaçta olsa da kadınlar hafif bir makyajla hoş ve çekici görünmekten vazgeçmiyor.
İyi bir makyaj nasıl yapılır? İyi bir makyajda nelere dikkat edilmelidir?

İşte kaliteli bir makyajın altın kuralları…
Kusurlarınızı gizleyin
Makyajın amacı, yüzünüzü, ifadenizi değiştirmek, sizi daha  da güzelleştirmek değil; yüzünüzde güzel bölgeleri vurgularken kusurlarınızı ise kamufle etmektir. Makyaj yaparken sivilce, cilt lekeleri, göz altı şişlikleri ile  morlukları kapatılmalıdır. Kapatıcı, yoğun bir şekilde, belirgin olarak değil hafif kullanılmalı ve kapatıcı uygulamasının ardından tonik yardımıyla kapatıcı inceltilerek, belirsiz bir hale getirilmelidir.
Derinlemesine temizlikle işe başlayın
İyi bir makyajın fönü öncelikle derinlemesine temizlenmiş  ve arınmış, nemlendirilmiş sağlıklı bir cilt olmalıdır. Makyaj öncesi cildinizi temizleyerek nemlendirmeyi unutmayın. Makyaja nemlendirici uygulamanızdan en az yarım saat sonra başlayın.
Fondöten seçimi çok önemli
Fondöten ten renginizin bir ton koyusu olarak seçilmelidir. Ayrıca ten renginizim bir ton açığı fondöteni de profesyonel bir makyaj için makyaj çantanızda bulundurmalısınız.
Kaşlar yüzünüzü ortaya  çıkartır
İyi bir makyajda kaşlar, hoş bir çerçeve yaratacak şekilde belirginleştirilmeli, taranmalı ve gerekirse kaş kalemi ile dolgunlaştırılmalıdır.
Rimel uygulamasını iki kat yapın
İyi ve hoş bir makyajda rimel uygulaması iki kat olarak uygulanmalıdır. Rimel sürüldükten sonra ilk kat kurumalı ardından ikinci kat uygulamaya geçilmelidir. Ayrıca rimel sürerken boyayı kirpik diplerine uygulayarak, kirpik uçlarını boyamamak kirpiklerinizi çok daha uzun gösterir.
Dudak kalemi kullanılmalı
Dudak makyajında dudak kalemini mutlaka uygulamalısınız. Dudak kalemi ile dudak kontörünü çekerek, ruj ve parlatıcı işlemine geçmelisiniz. Dudak kontöründe dolgun dudaklarınız varsa dudağınızın doğal sınırlarını bozmadan dudak kalemi uygulamalısınız. Bunun yanında eğer dudaklarınızı daha dolgun göstermeye ihtiyacınız varsa kalem uygulamasını dudak merkezinde dışardan başlayıp yanlara doğru doğal dudak sınırlarına sadık kalarak yapmalısınız.
Ve kıyafetlerle makyajınızı tamamlayın!
Göz ardı etmemeniz gereken bir diğer önemli konuda işte bu! İyi bir makyaj, giyeceğiniz kıyafeti vurgulayan ve kombininize uygun, kıyafetleriniz içinde zarafetinizi tamamlayabilen bir makyajdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu