Güzellik

Kuru Ciltler ve Kuru Ciltleri Canlandıran Maske Tarifleri

 

Kuru Ciltler ve Kuru Ciltleri Canlandıran Maske Tarifleri

Kuru cilt, hassas bir cilt tipidir. Yağlı ve normal ciltlerle kıyaslandığında cilt problemlerine daha açıktır.
Peki cilt neden kurur? Aslında kuruyan cildin yağ ve nem tabakasıdır. Cilt, sahip olması gereken normal düzeyde bir yağ tabakasının kurumasıyla birlikte, kişi tarafından hissedilir derecede gerginleşir ve kurur.
Kuru cilt  probleminde cilt yüzeyinde batma hissi de duyulur. Cildin kuruluğu, kişi tarafından gerginlik şeklinde  hissedilir. Kuru ciltlerin bakımında cildin nem dengesini yeniden kazandırmak ve cildi yumuşatarak rahatlatmak önemlidir.
Kuru ciltlerin bakımı, düzenli olarak sağlanmalıdır. Çünkü bakımsız bırakılan kuru  ciltler, pul pul dökülmelere, cilt hastalıklarına, çatlak ve erken kırışıklıklara açık hale gelmektedir.
Kuru  ciltler için doğal maskeler
Eğer cildiniz aşırı  derecede kurumuşsa; yarım muzu rendeden geçirip iyice ezin ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı koyu kahve rengini alana dek birkaç damla gülsuyu ile özdeşleştirin. Maskeye bir çorba kaşığı yulaf da ekleyerek, gerekirse gülsuyu katkısıyla maskenin kıvamını ayarlayın. Maskeyi, yarım saat cildinizde bekletip ılık su ile durulayın.
Kuru ciltler için yoğurt kullanarak da nemlendirici  etkiye sahip bir maskeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kuru ciltler için nemlendirici maske hazırlamak istiyorsanız; bir kahve telvesini, bir tatlı kaşığı yoğurt, bir dilim muz ve bir tatı kaşığı bal ile özdeşleştirerek, karışıma bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla kıvam veririn. Kuru ciltler için maske, yarım saat ciltte beklemeli ve ciltten ılık su ile temizlenmelidir.
Kuru  ciltler için bir adet bıldırcın yumurtasını, bir tatlı kaşığı yoğurt ve iki tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak, karışıma  bir tatlı kaşığı da bal ekleyip harika bir maske hazırlayabilirsiniz. Maskeyi 15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.
Eğer cildiniz çok gerilirse ve batmalar hissederseniz, rahatlamak için bir çorba kaşığı zeytinyağında bir tatlı kaşığı yoğurdu karıştırarak cildinize uygulayın. 20 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bir çorba kaşığı gülsuyunda bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp, bu karışımı her gün sabah cildinizde 15 dakika bekleterek de güne nemli ve rahat bir cilt ile başlayabileceğinizi unutmayın!

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu