Yaşam

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir? Karbonat ve kabartma tozu çoğu insan tarafından aynı madde olarak tanınmaktadır. Peki karbonat ve kabartma tozunun farkı nedir?

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir? Karbonat ve kabartma tozunun farklı olduğunu bilmeyen birçok insan vardır. Birçok kişi bu ikisini birbiri yerine kullanmaktadır. Aslında bunda bir sıkıntı yok. İkisi de hamurun kabarmasını sağlayan maddelerdir. Ancak kimyasal yapıları ve kullanım amaçları farklılık gösteren ürünlerdir.

Karbonat ve Kabartma Tozu Hakkında Bilgi

Karbonat kimyasal adı sodyum bikarbonat ve gösterim şekli NaHCO3 olan bileşiktir. Hamurların kabarmasını sağlayan kimyasal yapıya sahiptir. Bunun için gerekli olan şey kabartılacak hamurun içinde asidik yapılı bir çeşit sıvı bulunmasıdır. Karbonat bu sıvı sayesinde reaksiyona girecek ve açığa çıkaracağı karbondioksit gazı ile birlikte hamurun kabarmasını sağlayacaktır. Tadı için tuzlu diyebiliriz. Dünyanın çoğu yerinde pasta, ekmek, kek ve benzeri hamur işi gıdaların yapımında ve pişirilmesinde karbonat kullanılmaktadır. Bir diğer yaygın ismi de yemek sodasıdır.

Kabartma tozu ise karbonatın da işinde bulunduğu bir tür karışımdır diyebiliriz. Yalnızca kabartma tozunun hamuru kabartması için asidik bir sıvı yerine herhangi bir sıvı yeterli olmaktadır. Bu sıvıya yumurta, süt veya sıvı yağ örnek olarak gösterilebilir. Bu, kabartma tozuyla karbonatın temel farkıdır.

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Farklar

Her ne kadar aynı işlem için kullanılsalar da kabartma tozu ile karbonat arasında belli farklar bulunmaktadır. Bu farklardan en belirgin olanı tepkime için gereken maddelerdir. Daha önce de belirttiğimiz gibi karbonatın hamuru kabartmak için asidik bir sıvıyla tepkimeye girmesi gerekirken kabartma tozu hamuru herhangi bir sıvı ile birleşerek kabartabilmektedir. Bu sebepten hızlı tariflerde genellikle kullanılan ürün kabartma tozu olmaktadır. Kabartma tozu karışımında iki tür asit bulunmaktadır. Biri hızlı diğeri ise yavaş reaksiyona girmektedir. Yavaş asidin reaksiyona girmesi için ısıya ihtiyacı varken hızlı olanlar oda sıcaklığında tepkimeye girebilmektedir. Bu sebepten dolayı kabartma tozu kullanılan hamur işlerinde kabarmanın büyük bölümü dışarıda kalanı ise fırında gerçekleşmektedir. Karbonatta ise kabarma daha çok fırında gerçekleşmektedir.

Sizin için karbonat ile kabartma tozunun farklarını derledik. Okuyarak siz de bu farkları öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu