Moda

Miyom Ameliyatından Sonra Hamile Kalınır Mı

Miyomların olumsuz etkilerinde hamileliği engelleyen ve gebelik dönemlerinde bazı sorunlara neden olma gibi sorunlar olabiliyor. Miyom ameliyatından sonra çocuğum olur mu?

Miyom ameliyatından sonra çocuğum olur mu? Üreme çağındaki kadınlarda rahim düz kaslarından gelişmiş olan iyi huylu tümörlere miyom adı verilir.  Düz kaslarla birlikte içeriğinde bağ dokusu bulunur.

Miyomların küçük olması ile gebeliklerde fazla bir etkisi yoktur. Toplumda gebelik yaşayan %5 oranında kadın tespit edilmektedir. Düşükler, erken doğum riski, erken membran rüptürü, erken doğum kanaması bulunabiliyor.

Miyomlar gebeliğin ilk on hafta içinde %30 a kadar büyüyebiliyor. Bu nedenle miyom olmasına rağmen gebelik olmuşsa anne adayların izlenmesi gerekir.

Miyomlar Gebeliği Engel Mi?

Miyomların olması gebeliğe engel olması miyomların boyutlarına ve yerleşimlerine bağlıdır. Miyomların kısırlık sebebi olarak görülmesinden önce kadındaki diğer kısırlık sebeplerinin araştırılması gerekir. Aksi takdirde kısırlık sorunu olmayan kadınlarda miyom varsa, bunlarda %40 oranında miyom ameliyatından sonra tabi ve doğal yollarla gebe kalabilirler. Yani herhangi bir kısırlık nedeni yoksa miyomların alınmasından sonra gebe kalabilirsiniz. Ancak miyomlarında uygun bir şekilde çıkarılması da bu anlamda çok önemlidir. Çünkü miyomlar rahmin kas yapısından oluşur.

Miyomlar rahmin kas tabakasında oluştuğu için gebeliğe olumsuz etkisini görebilmek adına bazı etkenleri de göstermesi gerekir. Buda gebeliği etkileyebilecek alanlarda yerleşmiş olmaları ya çok büyük olmaları ya da sayıca fazla olmaları gibi olumsuz etkenler olarak değerlendirilmektedir.

Miyomlar Gebeliği Nasıl Etkiler?

Miyomlar, tüplere yakın yerlerde oluşurlar. Buradan tüplere baskı yaparlar. Yumurta ve spermin geçişini engellemiş olurlar. Haliyle yumurta ve spermin döllenmesi engellenir. Sonuç olarak ta kadında gebelik olamaz.

Büyüyen miyom, rahimde şekil bozukluğuna neden olur ve dolaşımı engeller. Bu durumda düşük gebeliğin nedenidir. Rahim içinde büyüyen miyom bebeğin gelişimine yeteri kadar alan bırakmaz. Bu durumda erken doğuma neden olur.

Gebelikten Önce Miyomu Olan Kadınlar! Miyom büyük boyda ise gebelik planından önce çıkartılmalıdır. Aksi takdirde gebeliğin oluşması riskli olabilir. Planlı olmayan bir gebelikte ise sıkı bir takip ve kontrol altında olması gerekir. Gebelik sırasında miyomun çıkarılması ağrıların daha fazla olması nedeni ile ameliyat uygulanabilir. Deneyimli bir cerrah tarafından ameliyatın yapılması tercih edilmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu