Güzellik

Saç Dökülmesi İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Günümüzde hava kirliliği yüzünden saçlarımıza bakım yapmak zorlaşıyor. Hava kirliliğine karşı, saçlarımıza gereken önemi göstermediğimizde ise, saçlarımız zayıflıyor, kırılıyor, dökülüyor. Eğer saçlarımız hassas bir yapıya sahipse, bakım yapmamız daha önemli hale geliyor. Saçlarımıza düzenli bakım uygulamazsak, kalıcı saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin uygulayabileceği birçok etkili tedavi bulunuyor. Saçların daha fazla zarar görmesini engellemek içinse, doğru tedaviyi seçmek çok önemli.

Saç Dökülmesi İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Saç dökülmesi tedavileri, oldukça geniş bir alana hizmet veriyor. Her tedavi, kişinin saç yapısına, saç dökülmesinin nedenlerine bağlı olarak belirleniyor. Saç dökülmesi tedavisinde uzman bir doktordan destek almak çok önemli. Çünkü yanlış uygulanan bir tedavi, birçok farklı probleme yol açabiliyor. Günümüzde saç dökülmesi aşağıdaki yöntemlerle tedavi ediliyor:

Minoxidil

Minoxidil, eczanelerden reçetesiz alınabilecek bir ilaçtır. Saçın büyümesini teşvik eder. Kalıtsal kellik problemlerinde saçın daha fazla dökülmesini engeller. Oldukça etkili olan ilaç, günde iki kez saç derisine sürülür.

Saç Ekimi

Saç ekimi, ciddi oranda saçlarını kaybetmiş kişilere uygulanan bir tedavidir. Saç ekiminde, vücudun bir bölümünden çıkarılan saç kalınlığında bir deri parçası, kellik bölgesine nakledilir. Saç ekimi tedavisi, iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu

Foliküler Ünite Ekstraksiyonunda vücudun farklı bölgelerinden saç kökleri rastgele bir şekilde alınır. Daha sonra bölgeye nakledilir. Bu yöntem, dikiş gerektirmeyen bir yöntemdir. Tedaviden sonra bölgede dikişi izi de kalmamaktadır. Ancak bu yöntem oldukça pahalı bir yöntemdir.

Foliküler Ünite Nakli

Foliküler Ünite Naklinde vücudun farklı bölgelerinden saç bölgeleri tek tek çıkarılır. Bu yöntemde saç kökleri doku ile birlikte çıkarılarak bölgeye nakledilir. Saç kökleri doku ile birlikte çıkarılıp nakledildiği için bu yöntemde yara izi kalabilmektedir. Bu yöntemde iyileşme dönemi daha uzundur. Saç ekiminden sonra hastalar bir süre rahatsızlık ve ağrı yaşayabilirler. Bu tedavide fiyatlar, ekilen her saç köküne göre hesaplanmaktadır.

Finasterid

Finasterid, kelliğin tedavisi için geliştirilmiş hap şeklinde bir ilaçtır. Finasterid, kadınlarda kullanılması sakıncalı bir ilaçtır. Sadece erkekler için geliştirilmiş olan bu ilaç, günde bir kez kullanılır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu