Güzellik

Yağlı Cilt Bakımı

Her ne kadar kırışma ve dolayısıyla da yaşlanma belirtilerini geciktirici etkiye sahip olsa da siyah nokta, sivilce ve aşırı parlama gibi olumsuzluklar sebebiyle yağlı cilt bakımı oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreci daha kolay ve etkin bir hale getirebilmek içinse doğru uygulama metotları ile bilinçli ürün tercihleri yapmalısınız. Tabi ki öncelikli adım cilt tipinizin özellikleri hakkında bilgi edinmek olmalı.

Yağlı cilt tipinin temeldeki nedeni her ne kadar genetik kodlamanız olsa da, beslenme ve kullandığınız temizleme ürünlerinin bu yağ oranının artmasında ya da azalmasında etkin ol oynamakta olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yağlı Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yüzünüzü sık sık yıkamanın bu durumu çözüme kavuşturacağı gibi yanlış bir inanıştan vazgeçin ve günde iki kerenin üstüne mümkün mertebe çıkmayın.
  • Yüzünüzü yıkarken, sıcak su kullanımından kaçının. Bu cildinizin daha çabuk yağlanmasına yol açacaktır. Soğuk su kullanımı da yeterli ölçüde arınmayı sağlamakta güçlük çekeceği için mutlaka ılık su kullanarak yüz temizliğinizi gerçekleştirin.
  • Sanıldığı gibi sık sık peeling ve maske yapmak yağlı cilt için olumlu sonuçlar doğurmaz. Haftada bir kez doğru şekilde uygulanmış bir peeling uygulaması yeterlidir.
  • Yağlı cilt tipinin en önemli sorunu olan sivilceleri kesinlikle sıkma ya da patlatma suretiyle yok etmeye kalkışmayın. Bu hem cildinizde çeşitli izler kalabilmesine sebebiyet verirken, hem de patlattığınız sivilceden akan dokunun yayılma göstererek; size sayıları ve büyüklükleri artan sivilceler olarak geri dönmesine yol açmaktadır.
  • Yağlı cilt temizliği konusunda toniklerden yararlanın. Tonik gibi ürünler, cildin pH düzeyini dengelerken aynı zamanda yüzünüzdeki ölü hücrelerle savaşmanızı da kolaylaştırır.

Yağlı Cilt İçin Doğal Maske Tarifi

  • 1 adet aspirin
  • 1 çay kaşığı ölçüsünde su
  • 1 çay kaşığı ölçüsünde oksijenli su
  • 1 tatlı kaşığı ölçüsünde kuru maya

Öncelikli olarak aspirini küçük bir kapta suyla iyice ezin. Ardından kuru maya ve son olarak da oksijenli suyu ekleyerek sürülebilir kıvama gelene dek karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra, yalnızca 15 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. Ardından ılık su yardımıyla iyice durulayınız. Yağlı cilt için maske tarifi kış ayları boyunca 2 haftada bir kez, yaz aylarında ise hafta bir kez olacak şekilde düzenli olarak uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu